Ostrava v posledních dvou letech přitahuje nové podnikatele. V centru města vyrůstají nové kavárny, restaurace a obchody nejen díky originálním nápadům, ale také nižším nájmům a menší konkurenci.

Příkladem jsou třiadvacetiletí studenti René Müller a Jan Haščák, kteří na konci srpna otevírají prodejnu belgických hranolků. Sázet budou na kvalitní suroviny a to, že něco podobného v Ostravě chybí. "Je tu potenciál," říká Müller.

CO VYROSTLO V  OSTRAVĚ?

Centrum žije

Staré rčení, že centrum Ostravy je mrtvé, už neplatí. Například Just Donut nabízejí vyhlášené koblihy, Sladké království by Trisha cupcaky různých příchutí, Co Kafe výběrovou kávu, Los Capolitos mexickou kuchyni, Cooltour zábavu, Fresh Freaks bezlepkové jídlo a Maryčka nápaditou kávu. Možností je ale mnohem více.

Nová koncertní hala

"Fáze, kdy se lidé stěhovali mimo město, je za námi, vracejí se zpátky," říká o záměru podpory rezidenčního bydlení primátor Macura. Ostrava plánuje opravit městské budovy, náměstí, chystá přestavbu Domu kultury, ke kterému by primátor chtěl přistavět i koncertní halu pro místní filharmonii.

Tisíce podnikatelů

Ke konci roku 2015 podnikalo v Ostravě podle webu Moravskoslezského kraje 66 804 podnikatelů a živnostenské oprávnění mělo 99 756 lidí.

A vstříc podnikatelům vychází i město. Městský obvod Moravské Ostravy a Přívozu, kam centrum spadá, nabízí ve svých prostorách v prvních dvou měsících podnikání snížený nájem. Podle primátora Tomáše Macury ale není ekonomická podpora podnikatelů hlavním cílem. "Nemůžeme z veřejných prostředků podporovat soukromníky. Chceme se zaměřit na příčiny toho, proč je centrum v nešťastném stavu," dodává.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru