Státní účty mohou v současné době dělat obyvatelům Česka radost. Na konci července ohlásilo ministerstvo financí, že rozpočet státu je v polovině roku v přebytku 75 miliard korun. To je dosavadní rekord – hospodářství se daří, takže státu plyne více daní, které se navíc daří lépe vybírat, a vedle toho do země plynou evropské peníze. Teď se řeší, co v době hojnosti se všemi těmi penězi dělat.

Za oněmi 75 miliardami nad nulou se podle analytiků oslovených týdeníkem Respekt skrývá z valné části to, že tuzemské firmy mají zisky a z těch zisků platí daně. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se také chlubí tím, že z hromádky "má dáti" dokázal pro stát vybrat víc než jeho předchůdci, a odborníci mu v tom dávají za pravdu. Ekonom David Marek sice říká, že pro jednoznačné posouzení by byla potřeba podrobnější čísla, ale z dat plyne, že množství vybraných daní roste víc než HDP, což znamená buď větší poctivost plátců daní, nebo větší důslednost daňových výběrčích.

Zkušenostmi z terénu potvrzuje tu druhou možnost šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. "Daleko častěji se stává, že nám finanční úřad obratem vrací dokumenty třeba i s malými chybami, jsou aktivnější a pozornější," říká. Dodává, že za úspěchem stojí také fakt, že firmy po letech růstu mají peníze fyzicky na účtech, a nestává se tedy, že daně nezaplatí, protože třeba čekají na zpožděné faktury.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?