Ceny energií na komoditních burzách se odrazily ode dna. Například na Pražské energetické burze se jak plyn, tak elektřina pro rok 2017, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, vrátily na úroveň posledního čtvrtletí loňského roku. Podle analytiků se změna v cenách pro konečné zákazníky ovšem neprojeví.

Zelená elektřina slaví v Česku deset let. Nejlepší projekty šetrné energetiky získají speciální ocenění - čtěte ZDE

Elektřina se nyní na velkoobchodním trhu prodává za cenu nad 27 eur za megawatthodinu (MWh), plyn za více než 16 eur/MWh. Plyn tak proti minimům ze začátku dubna podražil zhruba o pětinu, elektřina od poloviny února o více než čtvrtinu. Analytici tvrdí, že za vývoj může mírné oživení trhu s ropou a uhlím, v dlouhodobém výhledu se ale přiklání spíše ke stagnaci cen. Za pravdu jim dává vývoj posledních pár dní, kdy velkoobchodní ceny opět mírně klesají.

"Tak rychlý růst byl stejně překvapivý jako předchozí prudký pokles. Hodně hraje roli sentiment investorů typu ´hůře už zřejmě nebude, dna bylo dosaženo´. K žádnému výraznějšímu nárůstu poptávky totiž nedošlo a ani jej v blízké budoucnosti nečekám," řekl analytik společnosti ENA Jiří Gavor, který působí také jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). Podotkl, že dlouhodobý růst cen energií na burzách neočekává.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Podle analytika portálu TZB-info Jana Schindlera není pravděpodobné, že by kvůli velkoobchodním cenám přistoupili dodavatelé ke zdražování energií pro zákazníky. "Dodavatelé mají panický strach z toho, že by toho využili jiní obchodníci a ti by podávali hromadná odstoupení za zákazníky, kteří s nimi uzavřeli smlouvy," řekl Schindler. Podle něj by proto pro příští rok jednotliví dodavatelé ceny elektřiny a plynu pro stávající zákazníky zpravidla měnit neměli. "Z pohledu zákazníka se ale pravděpodobně sníží počet cenově atraktivních nabídek," dodal.

Stagnaci cen elektřiny pro koncové zákazníky očekává také analytik Petr Hlinomaz. V případě plynu je podle něj během příštího roku možný i drobný cenový růst. "Konkrétní čísla si ale v tento okamžik netroufnu říci," uvedl.

Ceny komodit na burzách dosáhly na začátku letošního roku mnohaletých minim. Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v březnu uvedl, že velkoobchodní cena je nejnižší za 14 let, kdy se komodita na burze obchoduje.