Společnost Synot Tip, která patří k nejvýznamnějším subjektům na českém loterijním trhu, vykázala loni oproti roku 2014 o půl miliardy nižší výnosy – 6,36 miliardy korun. Zisk se meziročně snížil o necelých 12 milionů na 43,58 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy umístěné na webu www.justice.cz. Synot Tip patří do skupiny Synot ovládané senátorem Ivo Valentou.

Podle předsedy představenstva Miroslava Valenty se na hospodářských výsledcích Synot Tipu začala projevovat "přehnaná a nekoordinovaná regulace loterií". "Stát na jedné straně neustále měnil a zpřísňoval podmínky pro legální provozovatele a na druhé straně nebyl schopen zajistit efektivní kontrolu nad nelegálním trhem, jehož růst svými neuváženými kroky sám způsobil," uvedl ve výroční zprávě Miroslav Valenta. Od ledna navíc bude platit nový zákon o zdanění hazardu.

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her, jehož členem je i Synot Tip, se nová norma nelíbí. Hazard bude nadále podléhat dvěma sazbám zdanění. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, se vztahuje sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu 23 procent. Na automaty nyní platí sazba 28 procent a k tomu denní poplatek 80 korun za přístroj. Ještě loni platila sazba 20 procent a poplatek za automat činil 25 korun.

Skupina Synot v reakci na chystané změny odstoupila od podpory fotbalové ligy i od sponzoringu Sparty Praha a Jablonce. Nadále podporuje jen 1. FC Slovácko z Uherského Hradiště. Synot v lednu oznámil i ukončení spolupráce s basketbalovým klubem z Nymburka a Českou unií sportu. Důvodem je to, že kvůli legislativním změnám přijde v Česku o stovky milionů korun. Skupina naproti tomu rozvíjí své aktivity v zahraničí, působí ve 20 zemích. Zaměstnává celkem asi tři tisíce lidí a její roční obrat se pohybuje kolem 16 miliard korun.

Firma Synot Tip byla založena v roce 2002. Provozuje kurzové sázení, videoloterijní terminály, technická herní zařízení a elektronické rulety, věnuje se také živé pokerové hře v kasinech a on-line loteriím. Loni podle výroční zprávy zaměstnávala v průměru 124 lidí. Pro letošní rok si kladla za cíl přizpůsobit činnost novému zákonu. Kromě zmíněného utlumení podpory sportu to zahrnuje i restrukturalizaci firmy vedoucí ke snížení nákladů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru