Olympijská symbolika patří k nejcennějším a také nejlépe chráněným značkám na světě. Marketingové spojení s pěti propojenými kruhy se podle mluvčího Českého olympijského výboru (ČOV) Marka Brodského sponzorům olympijského hnutí rozhodně vyplácí. Jako argument uvádí částky, kterými firmy českým olympionikům dohromady přispívají.

"Pokud dojde k naplnění všech závazků, dosáhnou za čtyřleté období příspěvky současných partnerů olympijského týmu až pěti set milionů korun," říká Brodský. Čtyřletý olympijský cyklus, na který se smlouvy se sponzory sjednávají, přitom "doběhne" právě letos po olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiru. Ty budou ještě podporovat tři generální a osm oficiálních partnerů s dalšími sedmi tuzemskými dodavateli. 

Zda olympijská značka přiláká více peněz českých sponzorů než v době olympiády v Londýně či Pekingu, není zřejmé. O sumě kolem 500 milionů mluvili lidé z Českého olympijského výboru i v roce 2008, ovšem o tom, jaká byla skutečnost, se vlastně neví. Český olympijský výbor totiž konečnou částku nezveřejnil. 

To, jaké jsou skutečné náklady na sponzoring, pak olympijský výbor i jeho partnerské firmy tají ještě pečlivěji. Sumy se už dekádu pohybují v řádu jednotek až desítek milionů. Menší partneři však dokážou svou značku s olympioniky spojit i za statisíce. Příkladem může být výrobce hodinek Prim. Ten své chronometry s cenou udávanou ve vyšších desítkách tisíc věnuje všem českým sportovcům, kteří v Riu dosáhnou na medaile.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru