Prodej osobních a nákladních aut ve Spojených státech v červenci vzrostl o 0,7 procenta na 1,522 milionu vozů. Vyplývá to ze středečních údajů společnosti Autodata. Odbyt největších amerických automobilek General Motors a Ford Motor na domácím trhu ale zklamal investory a akcie obou výrobců se během středy propadly až o čtyři procenta. 

V celoročním přepočtu činil prodej za červenec zhruba 17,88 milionu vozidel, což je nejvyšší úroveň od loňského listopadu, napsala agentura Reuters. Analytici oslovení touto agenturou odhadli celoročně přepočtený červencový odbyt v průměru na 17,36 milionu aut. Za celý loňský rok se ve Spojených státech prodalo rekordních 17,47 milionu vozů.

Počet automobilů v ČR roste, loni jich bylo 485 na tisíc obyvatel. Za pět let jde o nárůst 60 vozů - čtěte ZDE

Největší americké automobilky General Motors a Ford Motor, stejně jako čtyřka na americkém trhu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ale ohlásily odbyt, který zklamal investory. Jedničce na americkém trhu GM klesl prodej téměř o dvě procenta na 267 258 vozů, zatímco Ford prodal 216,479 vozu, o 2,8 procenta méně než před rokem. Akcie obou automobilek zamířily dolů a vykazovaly pokles až o více než čtyři procenta.

Odbyt FCA v červenci vzrostl o 0,3 procenta, méně, než se čekalo. Největší evropská automobilka Volkswagen prodala minulý měsíc v USA 28 758 vozidel, o 8,1 procenta méně než před rokem. Německý koncern se potýká s následky rozsáhlého emisního skandálu, který se na druhém největším automobilovém trhu světa rozhořel loni v září.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Odhady naopak překonal odbyt největší japonské automobilky Toyota Motor Corporation, která je třetí největší na americkém trhu. Prodej jí klesl o 1,4 procenta, analytici ale počítali s horším výsledkem.

Vyšší prodej v červenci v USA vykázali japonští výrobci Honda či Nissan, stejně tak jako jihokorejská automobilka Hyundai.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru