Jiří Lang ze své funkce ředitele Bezpečnostní informační služby odchází po dlouhých 13 letech. Výměna za Michala Koudelku proběhne 15. srpna. „Vláda schválila jmenování ředitele BIS, bude jím od 15.8. M.Koudelka. Kvalitní fungování zprav. služeb je v době sílících bezp. hrozeb důležité,“ informoval na svém twitterovém účtě Bohuslav Sobotka. Sám Koudelku na funkci navrhl. 

Michal Koudelka vystudoval ČVUT a jeho praxe zahrnuje dlouholetou práci v kontrarozvědce. Od roku 1992 pracuje v tajných službách a dohromady 10 let vede kontrašpionážní odbor. Jako kandidáta Koudelku jednomyslně podpořil i bezpečnostní výbor. Dle Bohuslava Sobotky má Koudelka dostatek zkušeností pro výkon této zodpovědné funkce a odcházející Lang jeho jmenování také podpořil.

Ve sněmovním výboru určil Koudelka za svou prioritu zaručení bezpečnosti obyvatel ČR proti všem hrozbám. BIS by dle něj neměla být ovlivněna politikou, měla by jednat čistě na základě zákona, vystupovat profesionálně a měla by dostatečně reagovat na všechny hrozby týkající se republiky.

Kvalita i kontroverze v osobě Jiřího Langa

O odchodu Langa se mluvilo už v minulém roce, kdy byl nakonec povýšen do hodnosti generálmajora. Nicméně během jeho působení v úřadu zaznamenal řadu přehmatů, byl také kritizován za rozdrobenost a nepřílišnou koncentraci cílů BIS, jako je v tomu v jiných zemích.

Jeho působení ve funkci je známé také z hlediska úniků citlivých informací, nejznámějším případem byly úniky nahrávek rozhovorů Romana Janouška a Pavla Béma. Viníka Lang označil, nicméně vyšetřování vinu jednoznačně neprokázalo.

Související