Červencový přebytek státního rozpočtu dosáhl rekordu ve výši 75,6 miliardy korun. Podle ministerstva financí je důvodem zejména efektivní výběr daní a pokračující růst ekonomiky, který se promítá do zvyšování platů v podnikatelské sféře. Platy ale porostou i ve státním sektoru.

Od září si polepší učitelé, v listopadu se k nim přidají hasiči, policisté a další státní zaměstnanci. Ve hře je i sedmisetmilionová půjčka krachující černouhelné OKD a ministr financí Andrej Babiš slibuje navýšit také rozpočty některých ministerstev. Ministerstvo dopravy například požaduje čtyři miliardy korun na opravy a výstavbu silnic.

Průběžné letní přebytky rozpočtu nejsou neobvyklé, vždy na konci roku se ale už 20 let stát propadá do ztráty. Příjmy byly vyšší než výdaje naposledy v roce 1995. Jinak tomu nebude ani letos. Poslanci na rok 2016 schválili schodek ve výši 70 miliard korun. Ministr financí v rozhovoru pro HN podrobněji přiblížil, jak bude letos stát hospodařit.

Kde na zvyšování platů a na investice vezmete peníze?

Deficit 70 miliard stále platí. Meziročně máme vybráno na daních o 35 miliard korun navíc. Červencový přebytek rozpočtu je nejvyšší v historii naší země. Kromě toho dobře čerpáme peníze z evropských fondů. Na účtu v ČNB máme už 15 miliard korun na nové programové období. Tlačím teď na ministry, aby ty peníze konečně začali využívat. Také se nám podařilo ušetřit v obsluze státního dluhu sedm miliard korun. Půjčujeme si za záporný úrok, takže nám investoři ještě platí za to, že nám poskytnou peníze.

Jak přesně ušetřené prostředky použijete?

Jde o rozpočtovou kapitolu ministerstva financí, takže jsem mohl klidně říci, že díky nim snížím deficit. Dohodli jsme se ale s ministryní Valachovou na navýšení platů učitelů od 1. září, což bude stát 2,5 miliardy. Protože se daří, tak jsme se rozhodli zvýšit platy i státním zaměstnancům od 1. listopadu. To si vyžádá na 845 milionů. Ministerstvo pro místní rozvoj dostane na kofinancování evropských programů dvě miliardy. To jsou peníze, které pomohou zejména obcím. Další prostředky obdrží ministerstva dopravy, zemědělství a spravedlnosti. Celkem to je 10,7 miliardy. Sedm miliard už máme a ty zbylé peníze musím najít, abychom se nedostali do situace, že něco zabrzdíme.

Část peněz jde na zvyšování platů. Co byste dělal, kdyby hospodářský růst zpomalil nebo by se ekonomika propadla do recese. Šly by platy zase dolů?

Zvyšovat platy potřebujeme. Nemohu nabízet vysokoškolákovi nástupní plat do finanční správy 16 tisíc korun. Uvědomte si, že na Daňovou kobru, na kontrolní hlášení, na regulaci hazardu, na to všechno jsou potřeba lidi. Jde o úplně nové věci, které tady nebyly.

Takže byste šel cestou většího schodku?

Nenastane to, postupně směřujeme k vyrovnanému rozpočtu. Dohoda koaličních stran na příští rok počítá s deficitem maximálně 60 miliard korun. V dalších letech se bude schodek dál snižovat.

Velký rozhovor s ministrem financí Andrejem Babišem o rozpočtu, EET a výběru daní přinášejí úterní Hospodářské noviny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru