Guvernérkou Tokia se stala poprvé v historii žena. Juriko Koikeová získala v nedělních volbách 2,9 milionu hlasů a o víc než o milion předstihla své dva hlavní soupeře. Hlavním úkolem čtyřiašedesátileté bývalé ministryně obrany bude podle stanice BBC napravit finanční problémy japonské metropole, která bude v roce 2020 hostitelkou olympiády.

"Povedu Tokio nebývalým způsobem, bude to Tokio, jaké jste nikdy neviděli," řekla Koikeová svým slavícím příznivcům. Politička je sice členkou vládnoucí Liberálně demokratické strany (LDP) premiéra Šinzóa Abeho, avšak strana ji ve volbách nepodpořila, takže kandidovala jako nezávislá.

LDP na ni útočila už při její úspěšné kampani a bývalý tokijský guvernér Šintaró Išihara prohlásil, že "nelze svěřit Tokio ženě, která se tolik maluje". V kampani se objevilo mnoho osobních urážek, které Koikeové zastánci odsoudili, avšak bývalá ministryně řekla, že "se tím baví".

O úřad tokijského guvernéra se ucházelo 21 lidí a kromě Koikeové byli za další dva nejnadějnější kandidáty považováni politik Hiroja Masuda a novinář Šuntaró Torigoe. První skončil s 1,8 milionu hlasů a druhého zvolilo 1,3 milionu lidí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Koikeová zanechala studií v Japonsku a v 70. letech odešla studovat do Egypta. Na univerzitě v Káhiře získala diplom sociologie. Hovoří arabsky, pracovala jako televizní moderátorka a do politiky vstoupila v roce 1992. Byla ministryní životního prostředí a později obrany.

Dva předchozí guvernéři třináctimilionové japonské metropole, která má podle agentury AP větší roční rozpočet než Švédsko, odstoupili z funkce kvůli finančním skandálům. Minulý guvernér Joiči Masuzoe rezignoval v červnu kvůli obvinění, že z veřejných peněz platil dovolenou, umělecké předměty a knihy pro své děti. Řekl, že zákon neporušil, avšak přiznal etické pochybení ve výdajích.