Víc než rok pracovala slovensko-česká investiční skupina Penta na dalším bankovním úlovku na Slovensku. Nyní dostala od Evropské centrální banky svolení převzít 99,5 procenta slovenské pobočky ruské Sberbank.

"Akvizice Sberbank Slovensko je v souladu s naší dlouhodobou strategií posilovat pozici na slovenském trhu. Jsme přesvědčeni, že naše dlouhodobé zkušenosti z této oblasti budou znamenat další zvyšování úrovně služeb a kvality produktů pro klienty banky," uvedl partner Penta Investments Iain Child.

Penta byla od začátku jednání o prodeji slovenské Sberbank favoritem. Kromě ní se o banku, která v roce 2014 vydělala po zdanění  300 milionů korun, zajímala i investiční skupina J&T a bankovní dům ČSOB. Nakonec se na konci loňského roku Sberbank dohodla s Pentou, kterou ovládají miliardáři Jaroslav Haščák a Marek Dospiva.

Penta je na slovenském bankovním trhu aktivní již od roku 2007, kdy se stala jediným akcionářem Privatbanky orientované na poskytování služeb privátního bankovnictví. V roce 2011 se také stala většinovým vlastníkem Prima banky (původní název Dexia banka), která je zaměřena zejména na retailové klienty a financování měst a obcí.

Koupě Sberbank se svým zhruba čtyřprocentním podílem na slovenském trhu patrně poslouží jako expanze Prima banky. Hlavní byznys je postaven na službách pro drobné klienty. Těch má aktuálně přes 100 tisíc a disponuje sítí 44 poboček. Z toho je 17 v Bratislavě. Buduje ale svou pozici i ve financování malých a středních firem a ve spolupráci v rámci celé skupiny se začala věnovat i velkým transakcím. Dohodu o koupi slovenské Sberbank uzavřela Penta se Sberbank Europe na konci loňského roku. Cenu neuvedla. Zbylé zhruba půlprocento akcií vlastní podle výroční zprávy banky drobní akcionáři. Banka v roce 2014 podle výroční zprávy skoro ztrojnásobila zisk po zdanění na 11,17 milionu eur (asi 302 milionů korun). Banka má zhruba 690 zaměstnanců a více než 40 poboček.

Sberbank Europe AG má zastoupení i na českém trhu, kde většinově vlastní Sberbank CZ. Ta začala v Česku působit poté, co Sberbank v roce 2012 převzala banku Volksbank International a s ní také Volksbank CZ, která změnila jméno na Sberbank předloni v únoru. Hlavním akcionářem Sberbank Europe AG je Sberbank Rusko (Sberbank of Russia).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru