Důvěra podnikatelů v ekonomiku se v červenci v Německu mírně zhoršila, překonala však odhady. Mezi podniky narůstal pesimismus při hodnocení budoucích vyhlídek, ukázaly pondělní údaje tamního institutu Ifo. Data již berou v úvahu výsledek referenda o vystoupení Británie z EU. Podle šéfa Ifo Clemense Fuesta nicméně největší evropská ekonomika vykazuje houževnatost.

Podnikatelská nejistota v Británii roste. Podle centrální banky ale ekonomika po brexitu prudce nezpomaluje - čtěte ZDE

Souhrnný index podnikatelské nálady, který je založen na dotazech u zhruba sedmi tisíc firem, klesl v červenci na 108,3 bodu z červnových 108,7 bodu. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali v průměru pokles indexu na 107,5 bodu.

"Bylo tomu tak kvůli podstatně méně optimistickým vyhlídkám části firem do budoucna. Hodnocení současné podnikatelské situace se naopak mírně zlepšilo," uvedl podle agentury Reuters Fuest.

Dílčí ukazatel hodnocení současné situace se v červenci nepatrně zvýšil na 114,7 bodu ze 114,6 bodu v předešlém měsíci, kdy finanční trhy po celém světě šokoval takzvaný brexit.

Dílčí index podnikatelských očekávání ale klesl z červnových 103,1 bodu na 102,2 bodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru