Libra v pátek výrazně oslabila kvůli údajům o poklesu podnikatelské aktivity v Británii. Euro se vůči dolaru propadlo na čtyřtýdenní minimum, tedy nejníže od červnového referenda o odchodu Británie z EU. Dolar se naopak vyšplhal na nové čtyřměsíční maximum vůči koši měn, a to díky vyhlídkám na růst úroků ve Spojených státech v době, kdy se od centrálních bank v jiných zemích očekává uvolňování měnové politiky.

Libra se vůči dolaru propadla o více než procento a dostala se pod 1,31 dolaru. Výsledky průzkumu společnosti Markit ukázaly, že podnikatelská aktivita v Británii v červenci klesla nejprudším tempem od roku 2009. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že pokles by po červnovém referendu o odchodu Británie z EU mohla zažít také celá britská ekonomika. "Červenec ukázal dramatické zhoršení stavu ekonomiky," uvedl hlavní ekonom firmy Markit Chris Williamson.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval kolem 18.00 nárůst o půl procenta na 97,487 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od 10. března. Euro si vůči dolaru odepisovalo téměř půl procenta na 1,0975 dolaru.

Analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman & Co. upozornil, že nejnovější údaje o inflaci, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách a zaměstnanosti v USA překonaly odhady. To podpořilo očekávání, že americká centrální banka (Fed) by ještě v letošním roce mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru