Libra v pátek výrazně oslabila kvůli údajům o poklesu podnikatelské aktivity v Británii. Euro se vůči dolaru propadlo na čtyřtýdenní minimum, tedy nejníže od červnového referenda o odchodu Británie z EU. Dolar se naopak vyšplhal na nové čtyřměsíční maximum vůči koši měn, a to díky vyhlídkám na růst úroků ve Spojených státech v době, kdy se od centrálních bank v jiných zemích očekává uvolňování měnové politiky.

Libra se vůči dolaru propadla o více než procento a dostala se pod 1,31 dolaru. Výsledky průzkumu společnosti Markit ukázaly, že podnikatelská aktivita v Británii v červenci klesla nejprudším tempem od roku 2009. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že pokles by po červnovém referendu o odchodu Británie z EU mohla zažít také celá britská ekonomika. "Červenec ukázal dramatické zhoršení stavu ekonomiky," uvedl hlavní ekonom firmy Markit Chris Williamson.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval kolem 18.00 nárůst o půl procenta na 97,487 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od 10. března. Euro si vůči dolaru odepisovalo téměř půl procenta na 1,0975 dolaru.

Analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman & Co. upozornil, že nejnovější údaje o inflaci, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách a zaměstnanosti v USA překonaly odhady. To podpořilo očekávání, že americká centrální banka (Fed) by ještě v letošním roce mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru