Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco podepsala čtyři kontrakty na výstavbu obřího komplexu na zpracování zemního plynu, uvádí agentura Reuters.

Projekt má hodnotu přes 50 miliard rijálů (13,3 miliardy dolarů; 327 miliard korun) a dokončen by měl být v roce 2019. Stane se přitom prvním projektem na zpracování plynu z pevninských i příbřežních polí v Saúdské Arábii.

Akcie saúdské Aramco budou v Londýně, Hongkongu i New Yorku. Hodnota podílu je 100 miliard dolarů - čtěte ZDE

Kontrakt na výstavbu závodu Fádilí firma podepsala se společností Saudi Electricity a s francouzskou Engie. Závod bude produkovat elektřinu a páru. Kontrakt na výstavbu přímořských zařízení získala indická společnost Larsen & Toubro. Další dva kontrakty, které získaly saúdské firmy, jsou na výstavbu zařízení k těžbě a na výstavbu obytného tábora.

Na výstavbě obřího komplexu se podílí více podniků. Smlouvy s nimi Saudi Aramco podepsala už koncem loňského roku.

Saúdská Arábie se snaží omezit závislost své ekonomiky na ropě. Země již v červnu oznámila, že plánuje v příštích pěti letech více než ztrojnásobit státní příjmy bez zahrnutí ropného průmyslu a omezit platy ve státním sektoru. Hluboké změny ve fungování saúdské ekonomiky si vyžádal prudký pokles cen ropy na světových trzích.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru