Pražské letiště za první pololetí letošního roku odbavilo bezmála 5,6 milionu cestujících. Meziročně je to o 355 000 osob více. Největší nárůst zaznamenalo letiště na evropských linkách a trasách na Blízký východ. Za růstem stojí zavádění nových linek i navyšování kapacity v nynějších linkách. V tiskové zprávě o tom ve středu informovalo letiště. Meziroční růst činí 6,5 procenta.

Pražskému letišti přibylo za čtvrtletí 14 procent cestujících. Díky novým linkám i navýšení kapacit - čtěte ZDE

Mezi země s největším růstem počtu cestujících patří Velká Británie, Nizozemsko, Španělsko, Francie a Izrael. Růstový trend by se mohl podle Václava Řehoře, předsedy představenstva Českého Aeroholdingu, do kterého pražské letiště patří, udržet i ve druhé polovině roku. Celkem letiště očekává ve srovnání s loňskem zhruba šestiprocentní růst počtu přepravených cestujících.

Mezi novými linkami, které pomohly růstu, letiště uvádí spojení do Pekingu, Liverpoolu, Eindhovenu, Marseille, Toulouse a Lucemburku. Ze zavedených destinací, na kterých se počet cestujících významně navýšil, uvedlo letiště Londýn a Amsterdam.

Provozně nejsilnějším dnem byl v prvním pololetí 30. červen, během kterého letištěm prošlo 49 859 cestujících. Toto číslo ale pravděpodobně nebude letošní rekord, během prázdninových měsíců je podle letiště pravděpodobné, že se jej podaří překonat.

Loni odbavilo pražské letiště 12,03 milionu cestujících, což je o 7,9 procenta více než v roce 2014. Ministerstvo financí chce do rozvoje pražského letiště investovat až 15 miliard korun. Pomocí těchto investic plánuje zvýšit počet cestujících na zhruba dvojnásobně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru