Ceny průmyslových výrobců v Česku v červnu zpomalily meziroční pokles na 4,4 procenta po snížení o 4,8 procenta v květnu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zpomalil i pokles cen v zemědělství, a to na 6,4 procenta. Růst naopak zaznamenaly stavebnictví a tržní služby. V květnu klesly dovozní i vývozní ceny, uvedl dále ČSÚ.

"Červnová data nenaznačují, že bychom se mohli od tuzemských výrobců konečně dočkat nějakého inflačního záchvěvu. Naději na inflační vlnku nepřinášejí ani přehledy cen v zemědělství. Nelze proto očekávat, že by mohlo dojít k brzkému obratu trendu cen potravin na pultech obchodů," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

V průmyslu se snížily zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Chemické látky a výrobky pak zlevnily proti loňskému červnu o 12,1 procenta, těžba a dobývání o 7,3 procenta a obecné kovy a kovodělné výrobky o 4,3 procenta. Klesly i ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, a to o 4,1 procenta. Nižší byly i ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku.

Zdražila naopak voda a její úpravy a rozvody, nábytek a ostatní výrobky zpracovatelského průmyslu. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o devět procent," uvedli statistici.

Ceny zemědělských výrobců zpomalily pokles z květnových 7,1 procenta. Ceny v rostlinné výrobě se oproti loňskému červnu snížily o 2,6 procenta, v živočišné klesly o 10,7 procenta.

Naproti tomu ceny stavebních prací se zvýšily o 1,1 procenta po květnovém růstu o procento. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v červnu vyšší o 0,3 procenta, v květnu rostly o 0,2 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Obrat ve vývoji cen výrobců bude podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera pomalejší, než se před měsícem předpokládalo.

"Nicméně ve druhé polovině letošního roku začne z meziročního srovnání vyprchávat pokles cen ropy, a pokud by ceny výrobců po zbytek roku pouze meziměsíčně stagnovaly, z meziročního pohledu bude jejich propad zpomalovat ze současných hodnot až k -1,5 procenta na konci tohoto roku," uvedl.

V meziměsíčním srovnání ceny v průmyslu stouply o 0,3 procenta, v zemědělství o procento a ve stavebnictví o 0,2 procenta. Ceny tržních služeb oproti květnu naopak klesly, a to o tři desetiny procenta.

Statistici ve středu zveřejnili také vývoj cen v zahraničním obchodu za květen. Meziročně ceny vývozu klesly o 4,4 procenta. Největší vliv mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 2,5 procenta. Bylo to způsobeno především posílením koruny k euru. Dovozní ceny klesly o 6,4 procenta při propadu cen minerálních paliv o 31,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru