Ceny průmyslových výrobců v Česku v červnu zpomalily meziroční pokles na 4,4 procenta po snížení o 4,8 procenta v květnu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zpomalil i pokles cen v zemědělství, a to na 6,4 procenta. Růst naopak zaznamenaly stavebnictví a tržní služby. V květnu klesly dovozní i vývozní ceny, uvedl dále ČSÚ.

"Červnová data nenaznačují, že bychom se mohli od tuzemských výrobců konečně dočkat nějakého inflačního záchvěvu. Naději na inflační vlnku nepřinášejí ani přehledy cen v zemědělství. Nelze proto očekávat, že by mohlo dojít k brzkému obratu trendu cen potravin na pultech obchodů," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

V průmyslu se snížily zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Chemické látky a výrobky pak zlevnily proti loňskému červnu o 12,1 procenta, těžba a dobývání o 7,3 procenta a obecné kovy a kovodělné výrobky o 4,3 procenta. Klesly i ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, a to o 4,1 procenta. Nižší byly i ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku.

Zdražila naopak voda a její úpravy a rozvody, nábytek a ostatní výrobky zpracovatelského průmyslu. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o devět procent," uvedli statistici.

Ceny zemědělských výrobců zpomalily pokles z květnových 7,1 procenta. Ceny v rostlinné výrobě se oproti loňskému červnu snížily o 2,6 procenta, v živočišné klesly o 10,7 procenta.

Naproti tomu ceny stavebních prací se zvýšily o 1,1 procenta po květnovém růstu o procento. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v červnu vyšší o 0,3 procenta, v květnu rostly o 0,2 procenta.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Obrat ve vývoji cen výrobců bude podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera pomalejší, než se před měsícem předpokládalo.

"Nicméně ve druhé polovině letošního roku začne z meziročního srovnání vyprchávat pokles cen ropy, a pokud by ceny výrobců po zbytek roku pouze meziměsíčně stagnovaly, z meziročního pohledu bude jejich propad zpomalovat ze současných hodnot až k -1,5 procenta na konci tohoto roku," uvedl.

V meziměsíčním srovnání ceny v průmyslu stouply o 0,3 procenta, v zemědělství o procento a ve stavebnictví o 0,2 procenta. Ceny tržních služeb oproti květnu naopak klesly, a to o tři desetiny procenta.

Statistici ve středu zveřejnili také vývoj cen v zahraničním obchodu za květen. Meziročně ceny vývozu klesly o 4,4 procenta. Největší vliv mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 2,5 procenta. Bylo to způsobeno především posílením koruny k euru. Dovozní ceny klesly o 6,4 procenta při propadu cen minerálních paliv o 31,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru