Japonský výrobce herních konzolí a her Nintendo díky úspěchu hry Pokémon Go v úterý překonal z hlediska tržní hodnoty japonského výrobce elektroniky Sony. Jen v úterý si akcie Nintenda na tokijské burze připsaly více než 14 procent. Od chvíle, kdy se horečka kolem této hry rozpoutala, vzrostla cena akcií Nintenda na více než dvojnásobek.

Tržní hodnota Nintenda, která odpovídá počtu vydaných akcií vynásobených jejich aktuální cenou, v úterý dosáhla 4,5 bilionu jenů (jeden bilion a 40 milionů korun). Překonala tím tržní hodnotu Sony, která se pohybuje nad čtyřmi biliony jenů.

Hra Pokémon Go spočívá na principu takzvané rozšířené reality, v jejímž rámci je skutečný svět nasnímaný fotoaparátem mobilního telefonu rozšířen o virtuální prvky.

Hra, za kterou stojí vývojář Niantic a firma Pokémon Company, vstoupila 6. července na trh v USA, Austrálii a na Novém Zélandu. K dispozici je zatím v 35 zemích, domácí Japonsko však mezi nimi zatím není. Podle zdrojů webu TechCrunch by tam hra měla být spuštěna ve středu.

Na vlně Pokémonů se ale neveze pouze Nintendo. Prudce vzhůru se v úterý vydaly také akcie japonské odnože amerického restauračního řetězce McDonald's, která minulý pátek začala se svým dětským menu nabízet rovněž figurky na motivy Pokémonů.

Cena akcií japonské součásti McDonald's na začátku úterního obchodování stoupla až o 23 procent. Den ale zakončila se ziskem pouze 5,2 procenta. V pondělí se v Japonsku neobchodovalo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru