Česko se chystá v srpnu podat žádost Evropské komisi o peníze z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EGF) na pomoc propouštěným z OKD. Podle "pesimistické varianty", kdy by o práci přišlo v brzké době osm tisíc lidí, by ČR chtěla získat zhruba 189 milionů korun. Při uzavření Paskova a propuštění asi 1800 osob by to bylo přes 48 milionů. Vyplývá to z materiálu ministerstva práce, který by měla ve středu projednávat vláda.

EGF poskytuje podporu na zmírnění dopadů hromadného propouštění, kdy o práci přijde v jedné firmě a u jejích dodavatelů a odběratelů přes 500 lidí. Česko fond v minulém programovém období mezi lety 2007 až 2013 využilo jednou. Finance získal projekt společnosti Unilever. Nyní při útlumu těžby v OKD o finance požádá stát, projekt bude pak dělat úřad práce.

Ministerstvo práce propočítalo dvě varianty - propuštění 1800 a osmi tisíc osob letos a na počátku příštího roku. V podkladech pro vládu uvedlo, že vychází z kvalifikovaných odhadů úřadů práce pro uzavření Paskova a také pro propouštění v dole i u dodavatelů. Fond uznává jen část technických nákladů a výdajů na dávky. Z uznaných nákladů pak proplácí 60 procent, Česko musí dodat 40 procent rozpočtu. Finance by se využily na vytvoření mobilního pracoviště úřadu práce přímo u firmy, poradenství, rekvalifikace, dotovaná pracovní místa a příspěvky na rekvalifikace a dojíždění za prací.

Ministerstvo práce uvedlo, že při "pravděpodobnější variantě" a propuštění 1800 osob by bylo potřeba celkem přes 178 milionů korun. Z toho aktivní opatření jako mobilní pracoviště s pěti zaměstnanci a dvěma poradci na devět měsíců, rekvalifikace pro 830 osob či dotovaná místa pro 150 lidí vyjdou na zhruba 50,3 milionu korun.

Takzvaná pasivní opatření jako dávky a podpory mohou u EGF představovat ale jen 35 procent rozpočtu. Z EU je tedy na ně možné získat 27,1 milionu. Celkový rozpočet projektu, na který by fond dal finance, tak může i s náklady na technickou podporu činit 80,5 milionu. Z toho dvě pětiny hradí stát. Tři pětiny - tedy celkem 48,3 milionu - je možné získat z EGF.

Podle "pesimistické varianty" by na řešení situace bylo potřeba celkem 708,5 milionu korun. Mobilní pracoviště s desítkou úředníků a čtyřmi poradci, rekvalifikace pro 3320 osob či dotovaná místa pro 600 lidí by vyšla na 196,7 milionu. Rozpočet by tak mohl zahrnout pasivní opatření za 105,9 milionu, celkem by i s technickými výdaji činil přes 314,6 milionu. Z fondu by bylo možné získat 60 procent - zhruba 188,8 milionu.

Vzhledem k tomu, že by fond poskytl jen část z celkem potřebných vypočítaných prostředků, musela by česká strana uhradit víc než jen dvě pětiny rozpočtu projektu. V první variantě by bylo tedy potřeba v ČR obstarat celkem téměř 130 milionů ze stanovených 178, ve druhé pak přes půl miliardy korun ze 708 milionů. Ministerstvo financí uvedlo, že si resort práce musí peníze na spolufinancování zajistit v rámci schválených výdajových rozpočtových limitů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru