Čistý zisk americké banky JPMorgan Chase & Co ve druhém čtvrtletí klesl o 1,4 procenta na 6,2 miliardy dolarů (150,8 miliardy korun). Největší americká bankovní společnost se podle objemu aktiv v době všeobecně nízkých úrokových sazeb nadále potýkala s nízkými maržemi a držela na uzdě náklady.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Zisk na akcii za tři měsíce do konce června vzrostl na 1,55 dolaru z 1,54 dolaru ve stejném období před rokem. Hladce tak překonal odhady analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters očekávali výsledek 1,43 dolaru na akcii. Čistý příjem banky vzrostl o tři procenta na 25,2 miliardy dolarů.

Analytici své odhady týkající se výsledků velkých amerických bank v posledních týdnech snižovali. Akcie JPMorgan před začátkem hlavní obchodní fáze zamířily vzhůru a zpevňovaly o zhruba 2,5 procenta.

Solidní růst ve druhém čtvrtletí zaznamenaly divize drobného bankovnictví a divize investičního bankovnictví, kterou jsou největšími součástmi banky. Spotřebitelé více používali kreditní karty a nechávali na nich vyšší zůstatky, což podle agentury AP naznačuje, že Američané si již věří natolik, aby se znovu více zadlužovali.

Bance se zároveň nadále dařilo hospodařit s nízkými náklady. Oproti situaci před rokem jí provozní výdaje klesly o šest procent.

JPMorgan je první americkou bankou, která oznamuje čtvrtletní hospodářské výsledky. Zároveň je první z amerických bankovních domů, který po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie zveřejnil čtvrtletní výsledkovou zprávu.

Právě hlasování o brexitu podpořilo příjmy JPMorgan z aktivit na kapitálových trzích. Investoři na šokující výsledek referenda překotně reagovali, což na některých trzích vedlo k velkým objemům obchodů. Příjmy JPMorgan z obchodování s dluhopisy a jinými cennými papíry s pevnými výnosy se ve čtvrtletí zvýšily o 35 procent. Příjem z obchodování na akciových trzích vzrostl o dvě procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru