Světové ceny ropy ve středu obnovily výrazný pokles a oba hlavní typy ztrácely odpoledne přes čtyři procenta. Trh oslabila předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA) a zprávy o vývoji zásob ropy ve Spojených státech.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:30 SELČ ztrácela 4,7 procenta na zhruba 46,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevňovala o 4,2 procenta a pohybovala se kolem 44,80 USD. Oba druhy ropy tak smazaly takřka pětiprocentní zisk z úterý, kdy zaznamenaly nejsilnější denní nárůst za poslední tři měsíce.

Trh v úterý sázel na pokračující pokles zásob v USA. V noci ale institut API odhadl nečekaný nárůst zásob. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) pak ve středu uvedl, že zásoby ropy klesly, ale jen o 2,5 milionu barelů, zhruba o půl milionu barelů méně, než očekávali analytici v průzkumu agentury Reuters. Úřad navíc registroval nečekaný růst zásob benzinu a dalších ropných produktů, což prudce oslabilo burzovní ceny benzinu a topného oleje.

Mezinárodní agentura pro energii ve středu upozornila, že přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje. Globální přebytek tak zůstává zásadní brzdou oživení cen, uvedla IEA.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru