Celková výše pobídek dosáhla 4,3 miliardy Kč, což je meziročně dvakrát víc. Stát tak podpořil investice v hodnotě 18 miliard korun a firmy slíbily vytvořit 4108 nových pracovních míst. Vyplývá to z aktuálních údajů agentury CzechInvest. Celkovou výši dojednaných investic v 1. pololetí v ČR agentura oznámí v srpnu.

Nejvíc stát podpořil výrobce částí pneumatik

Ve druhé půlce roku CzechInvest očekává podobné výsledky jako v prvním pololetí. Největší státem podpořenou investicí má být vybudování závodu společnosti Kiswire na výrobu ocelových drátů a kordových vláken pro pneumatiky a automobilový průmysl v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Výše investice je přes 2,4 miliardy korun. Strop veřejné podpory v tomto případě činí 474 milionů korun, práci by tam mělo najít 332 lidí.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Společnost Ball Aerocan, která ve Velimi ve středních Čechách vyrábí hliníková pouzdra pro spreje, plánuje investici 2,3 miliardy korun. Maximální výše investiční pobídky je 457 milionů korun. Vzniknout by mělo 158 nových pracovních míst.

Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. Pobídkyjsou formou veřejné podpory sloužící k motivaci zahraničních i tuzemských firem k investicím do nových závodů či do modernizace současných.

V roce 2015 získalo příslib investiční pobídky 57 projektů, výše pobídek dosáhla pět miliard korun. Loni celkem CzechInvest zprostředkoval v Česku 106 nových investičních projektů v hodnotě téměř 45 miliard korun. Díky investicím má vzniknout 14.040 nových pracovních míst, z toho 2500 v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti - Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Výrazně přibylo investorů, kteří nežádali o státní pobídky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru