Přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje a jeho vliv na ceny této strategické suroviny je zásadní. V pravidelné měsíční zprávě to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Poptávka po ropě roste, protože se zvyšuje spotřeba v Indii, Číně a nečekaně též v Evropě. Organizace rovněž zvýšila svůj odhad růstu světové poptávky po ropě v letošním a příštím roce na 1,4 milionu, respektive 1,3 milionu denních barelů.

Růst evropské poptávky "se každopádně zřejmě neudrží", míní IEA a poukazuje na prekérní situaci evropských ekonomik, které se po britském hlasování o odchodu z Evropské unie potýkají s další nejistotou.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V roce 2014 se přitom barel obchodoval až za 115 dolarů.

Mnoho producentských zemí mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) kvůli převisu nabídky omezilo těžbu, což společně s výpadky dodávek v Nigérii či v Kanadě způsobilo, že se ceny ropy v posledních měsících vrátily k 50 dolarům za barel.

Tato opatření ale nestačí na snížení přebytku, který se za poslední dva roky nahromadil. Komerční zásoby ropy ve vyspělých zemích stouply v květnu na rekordních 3,074 miliardy barelů, uvedla také IEA.

Organizace ve středu rovněž uvedla, že těžba ropy ve Venezuele v letošním roce klesne zhruba o desetinu. Příčinou jsou výpady v dodávkách elektřiny, slabší aktivita zahraničních ropných společností a nedostatek hotovosti v této zemi, která prochází hlubokou politickou a ekonomickou krizí. Venezuela má největší největší prokázané zásoby ropy na světě.

Podle IEA se dodávky od začátku roku snížily o zhruba 170 000 barelů denně. Organizace má za to, že propad těžby v objemu zhruba 200 000 barelů denně je nevyhnutelný.

Světové ceny ropy ve středu klesají. Investoři jednak reagují na zprávu IEA, jednak vybírají zisky po masivním cenovém nárůstu. V úterý se ceny zvýšily asi o pět procent. Během středy ale severomořský Brent sestoupil hlouběji pod hranici 48 dolarů za barel.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru