Americké akciové trhy v pondělí dál posílily a jejich širší index překonal dosavadní rekordní hodnotu z loňského května. Wall Street navázala na silný páteční vzestup, jímž trh reagoval na příznivé údaje z domácího trhu práce.

Index S&P 500 v závěru zpevnil o 0,34 procenta na nový rekordní závěr 2137,15 bodu. Během dne překonal i průběžné rekordní maximum 2141,11 bodu. Dow Jonesův index akcií 30 předních amerických podniků stoupl o 0,44 procenta na 18 226,93 bodu a dosáhl maxima za 13 měsíců. Technologický trh Nasdaq uzavřel na 4988,64 bodu se ziskem 0,64 procenta.

Cena akcií rostla napříč odvětvími – z 10 hlavních sektorů indexu S&P 500 jich růst vykázalo sedm. Nejvíce rostly akcie finančního sektoru. Hlavní podíl na růstu indexu měla banka JPMorgan, jejíž akcie stouply o 1,3 procenta. Růst ale vykázala například také Citigroup, Bank of America nebo Wells Fargo.

Jak si povedou akcie v příštích týdnech však bude záležet hlavně na finančních výsledcích firem za druhé čtvrtletí. První je zveřejní v pondělí po uzavření burzy společnost Alcoa.

Agentura Thomson Reuters očekává, že zisky firem z indexu S&P 500 v druhém čtvrtletí klesly o 3,9 procenta v porovnání se stejným obdobím loni. V prvním čtvrtletí zisky klesly o pět procent.

Investoři budou ale také sledovat vyjádření šéfů firem, hlavně velkých bank, k dopadu plánovaného britského odchodu z Evropské unie.

I když data v posledních týdnech naznačují oživení americké ekonomiky, očekává se, že Fed zůstane kvůli dopadům brexitu opatrný s dalším zvyšováním úrokových sazeb.

V pondělí zároveň mírně poklesly světové ceny ropy a navázaly tak na výrazné ztráty z minulého týdne. Trh ovlivňuje oživování těžby ve Spojených státech a rovněž obnovené známky hospodářské slabosti v Asii.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru