Čínská společnost Dalian Wanda Group, vedená nejbohatším mužem Číny Wangem Ťien-linem, chce v Evropě rozjet nový projekt - fotbalový turnaj konkurující Lize mistrů. Týmy v této nové soutěži by byly z tzv. velké fotbalové pětky - nejlepších ligových soutěží světa -, konkrétně z Anglie, Španělska, Itálie, Německa a Francie. 

Wanda novým turnajem klubům slibuje zvýšení příjmů z prodeje televizních práv. To hlavně z důvodu častých a přitažlivých zápasů mezi velkokluby, o jejichž utkání je vždy obrovský zájem po celém světě.

Ambiciózní plán je součástí čínské snahy "dobýt" fotbalový svět na hřišti i mimo něj. To dokazují investice do jednotlivých klubů po celé Evropě. Realitní magnát Wang Ťien-li má dvacetiprocentní podíl ve španělském Atléticu Madrid, investiční skupina CEFC od konce května drží 81 procent v pražské Slavii a čínský investor Robin Li na začátku července začal jednat o převzetí britského klubu Wolverhampton Wanderers a italského AC Milán, který je 30 let v rukách expremiéra Silvia Berlusconiho.

I čínská Super League se snaží zvyšovat svoji úroveň nakupováním fotbalových hvězd. V zimě odešel z Chelsea do Jiangsu Suning defenzivní záložník Ramires za 25 milionů liber, brazilský záložník Hulk přestoupil na začátku letošního letního přestupového období ze Zenitu Petrohrad do Šanghaje, kam přestoupil i senegalský útočník Demba Ba, který v minulosti hrál za londýnskou Chelsea nebo Besiktas Istanbul. 

Více přitažlivých zápasů

Číňané chtějí zapojit do soutěže více než 32 klubů, což je počet klubů v Lize mistrů, a turnaje by se zúčastňovaly převážně ty z již zmiňovaných národních ligových soutěží (Premier League, La Liga a jiné). Tento koncept by garantoval každé lize z velké pětky minimálně šest klubů v turnaji. Ostatní fotbalové ligy by v nové soutěži měly nižší zastoupení, díky čemuž  by se  tento turnaj těšil z většího zájmu televizí, protože by se mezi sebou utkávaly ty nejlepší a nejbohatší kluby světa s hvězdami v základních sestavách. Tržby by se podle odhadů Wanda Group zvedly o 30 až 35 procent.

Momentálně má v UEFA Lize mistrů nejvíce garantovaných pozic Anglie, Německo a Španělsko se čtyřmi týmy v soutěži, následované jsou Francií, Itálií a Portugalskem se třemi kluby s přímým postupem do turnaje.

Podle Financial Times začala jednání čínského miliardáře se španělskou La Ligou a italskou Serií A. Další velké ligy z Anglie, Německa a Francie přijdou na řadu ihned po skončení Eura, jehož finálový zápas mezi pořadatelskou Francií a Portugalskem se hraje tuto neděli.

Vedení španělské ligy pro FT řeklo, že nyní projednávají předložený návrh a výkonný šéf francouzské Ligue 1 zase uvádí, že se mu plán sportovní společnosti Wanda nezamlouvá. Ostatní světové soutěže se zatím nijak nevyjádřily.

Zvýšení tržeb z televizních práv

Marco Bogarelli, strategický ředitel Wanda Sports Holding, sdělil, že hlavním úmyslem je získat podíl na televizním trhu zemí "velké fotbalové pětky", o jejichž vzájemné zápasy je velký zájem a cena za vysílací práva je vysoká. Pro představu - britská televize BT koupila vysílací práva na Ligu mistrů a Evropskou ligu za 897 milionů liber (zhruba 28,4 miliardy korun) na tři roky, Mediaset pro změnu zaplatil za vysílací práva v Itálii na stejnou dobu 700 milionů eur (zhruba 18,9 miliardy korun).

Zápasy by se podle návrhu hrály vždy v dvoutýdenních kolech v úterý, ve středu a čtvrtek, což by v počáteční fázi turnaje vytvořilo šest zápasů v hlavním vysílacím čase mezi týmy z Anglie, Španělska, Itálie, Německa a Francie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru