Německá průmyslová výroba se v květnu meziměsíčně snížila o 1,3 procenta po dubnovém nárůstu o 0,5 procenta. Zaznamenala tak nejprudší pokles od srpna 2014. Oznámilo to ve čtvrtek německé ministerstvo hospodářství. Analytici přitom podle agentury Reuters očekávali, že produkce zůstane na dubnové úrovni.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Údaje signalizují, že německá ekonomika ve druhém čtvrtletí ztratila na tempu po překvapivě silném začátku roku. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt Německa zvýšil proti předchozím třem měsícům o 0,7 procenta. Tempo jeho růstu se tak více než zdvojnásobilo z 0,3 procenta v závěru loňského roku.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné řada českých podniků. V celém loňském roce stoupla o 1,7 procenta. Její růst tak mírně zrychlil z předloňského 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.

Mezinárodní měnový fond (MMF) koncem června signalizoval, že v příštích týdnech zřejmě zhorší výhled německé ekonomiky. Reagoval tak na výsledek červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Před referendem MMF předpovídal, že růst německé ekonomiky letos stejně jako loni dosáhne 1,7 procenta a napřesrok zpomalí na 1,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru