Těžařská společnost Rio Tinto prodala svůj uhelný důl v australském státně Queensland za symbolický jeden australský dolar. Velké těžební společnosti se snaží zbavit svého ztrátového majetku po letech nízkých cen uhlí.

Novým majitelem se podle agentury Reuters stala malá australská firma TerraCom, která je dceřinou společností Orion Mining Pty. Firma rovněž od společnosti Rio Tinto získá 80 milionů australských dolarů (1,5 miliardy korun) na náklady na renovaci místa.

Šéf TerraComu Cameron McRae věří, že důl představuje dobrou příležitost, přestože ceny energetického uhlí jsou nízké. "Věříme, že při současných cenách uhlí můžeme mít dobrý výnos," prohlásil. "Případný růst pro nás samozřejmě bude dobrý."

Důl Blair Athol byl zavřen koncem roku 2012. Patří mezi nejstarší v Queenslandu a je druhým dolem v oblasti, který byl za poslední rok prodán za jeden australský dolar. V červenci 2015 firma Sanmore Coal tuto symbolickou částku zaplatila za důl na koksovatelné uhlí Issac Plains.

TerraCom plánuje zahájit obnovu místa o rozloze 50 hektarů a vrátit se k těžbě. Práci by zde mělo najít více než 100 zaměstnanců a kapacita těžby by měla být dva miliony tun ročně.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru