Světové ceny ropy na začátku nového týdne klesají, Brent se ale drží nad hranicí 50 dolarů za barel. Saúdskoarabský ministr energetiky sice řekl, že na trh se vrací rovnováha, jeho slova ale zmírnily známky zpomalující poptávky v Asii.

Cena severomořské ropy Brent s dodáním v září vykazovala kolem půl šesté pokles o 0,4 procenta na 50,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) podobně ztrácela 0,3 procenta a nacházela se v blízkosti 48,85 dolaru za barel.

Podle analytiků banky Morgan Stanley existují náznaky, že ceny ropy by mohly opět klesnout. Poukázali na stagnující poptávku po benzinu a vyšší dodávky ropy z oblastí, kde byly přerušeny. Týká se to zejména Kanady a Nigérie.

Na cenu ropy by mohly nepříznivě působit i nízké marže rafinerií, které by mohly vést k omezení provozu.

Minulý týden zaznamenala cena ropy Brent nejvýraznější týdenní nárůst od poloviny května, mimo jiné díky slabšímu dolaru, který pomohl k růstu ceny většině komodit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru