Odchod z Evropské unie by mohl snížit hrubý domácí produkt Británie do roku 2019 o 1,5 až 4,5 procentního bodu. Uvedla to v rozhovoru s francouzským listem Le Monde šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Nejhorší scénář by byl takový, kdyby se status Británie dostal na úroveň obchodního partnera třetí země a řídil by se pravidly Světové obchodní organizace, dodala Lagardeová. Upozornila rovněž, že MMF nemá představu o tom, jak dlouho mohou trvat jednání mezi Británií a EU, napsala agentura Reuters.

Institut Prognos v pondělí předpověděl, že výkon britské ekonomiky by v případě odchodu země z EU mohl být v roce 2025 nižší o 15 procent než při setrvání v EU. Upozornil však, že skutečný rozsah hospodářských dopadů takzvaného brexitu je zatím velmi nejistý.

Tempo růstu britské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zpomalilo na 0,4 procenta z 0,6 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Meziročně HDP stoupl o dvě procenta. Ekonomiku podpořily hlavně výdaje domácností a sektor služeb. Naopak zahraniční obchod, investice a zpracovatelský sektor tempo růstu zbrzdily.

Britská centrální banka minulý měsíc odhadla, že v případě, že Británie zůstane v EU, HDP v letošním roce vzroste o dvě procenta a příští rok zrychlí na 2,3 procenta. Varovala však před prudkým zpomalením, případně recesí, pokud se Británie rozhodne EU opustit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru