Tři roky působil v čele představenstva největší české chemické společnosti Unipetrol Marek Switajewski. V pátek ho ale odvolala dozorčí rada, oznámil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Již v pondělí tak bude zástupcem většinového majitele, kterým je od roku 2005 polská státní firma PKN Orlen, Andrzej Modrzejewski.

Switajewski skončil také jako generální ředitel podniku, o jeho nástupci představenstvo zatím nerozhodlo. Minulý generální ředitel spojoval ve své osobě obě funkce. Není ale vyloučeno, že dozorčí rada tentokrát rozhodne jinak.

Změny v představenstvu

Náznaky možných změn avizovaly již výměny v sedmičlenném představenstvu Unipetrolu, k nimž došlo s účinností od 11. května. Tehdy se členem představenstva stali právě Modrzejewski a také Robert Małłek. Ten v Česku již v letech 2007–2008 působil jako ředitel pro strategie v chemičce Spolana Neratovice, která nyní opět patří pod Unipetrol. 

V původním představenstvu po pátku posílil finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik, který se stal místopředsedou. Novým členem a místopředsedou představenstva byl v pátek rovněž zvolen Krzysztof Zdziarski, který má zkušenosti se řízením rafinérií a v Orlenu poslední dva roky zodpovídal za rafinerie.

Unipetrol provozuje jediné dvě rafinerie v Česku - v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Ředitelkou společnosti Česká rafinérská, která patří pod Unipetrol, je Anna Wydrzyńska. I ona je spjatá spíše se starou érou, stejně jako další tři členové představenstva Martin Durčák, Andrzej Kozłowski a Łukasz Piotrowski.

Spekulace o odvolání

O jmenování Modrzejewského spekulovala již nějaký čas polská média. Switajewského konec byl i tématem na valné hromadě Unipetrolu před deseti dny. Dozorčí rada si dokonce kvůli otázce jednoho z akcionářů vzala pětiminutovou pauzu. Zástupce dozorčí rady následně uvedl, že se změny v představenstvu nechystají. Zároveň ale upozornil, že podobné informace by ani nemohly být zveřejněny, neboť mají vliv na cenu akcií a firma je nejdříve musí oznámit na burze. Tak jako to nyní udělala.

Pětašedesátiletý Modrzejewski dříve působil jako investiční ředitel a následně i jako generální ředitel polského národního investičního fondu. V letech 1999 až 2002 řídil státní společnost PKN Orlen, ještě za éry levicových vlád. Modrzejewski na jedné straně dovedl firmu na varšavskou burzu. Současně je ale s jeho jménem spojen jeden s velkých skandálů v novodobé polské historii.

V roce 2002 byl dokonce na několik dní zatčen a vyslýchán tajnou službou, čímž odstartovala aféra známá jako Orlengate. Modrzejewski ve funkci skončil. Soud v roce 2006 ale konstatoval, že jeho zatčení bylo neoprávněné a že se ničeho nedopustil.

Unipetrol v zisku

Unipetrol se loni přehoupl do rekordního čistého zisku sedm miliard korun a vyplatil tak poprvé od roku 2007 dividendu. Na jednu akcii šlo 5,52 koruny, celkově tedy jedna miliarda korun. To na valné hromadě vyvolalo nespokojenost menšinových akcionářů v čele s finanční skupinou J&T, která v Unipetrolu drží 23 procenta akcií. J&T vadilo, že byla nízká dividenda vyplacena i přesto, že kromě velkého zisku drží firma 10 miliard korun na účtech a nemá žádný dluh.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Kromě dividendy byla tématem bouřlivé valné hromady i koupě chemičky Spolana Neratovice za jeden milion eur. Prodejcem byl chemický koncern Anwil, který také patří do skupiny PKN Orlen. Menšinoví akcionáři se obávají, že se na český Unipetrol jen přehodila odpovědnost za ekologické zátěže a nutnost investic do nových technologií.

Na otázku, jak velké investice bude Spolana vyžadovat, tehdy ještě Switajewski neodpověděl s tím, že se jedná o obchodní tajemství.

Skupina Unipetrol patří v Česku k největším z hlediska obratu a zaměstnává 4500 lidí. Aktuálně řeší problém spojený s havárií v rafinerii v Kralupech, které nyní žádnou ropu nezpracovávají. Zároveň firma hodlá do roku 2018 postavit v Litvínově novou polyetylenovou jednotku za 8,5 miliardy korun.