Rakouský bankéř Gerhard Randa byl dnes jmenován šéfem peněžního ústavu Sberbank Europe, kterou zcela kontroluje ruský státní Sběregatělnyj bank (Sberbank). Funkce se ujme prvního července a jeho hlavním úkolem bude dostat dceřinou firmu, jež podniká také v Česku, ze ztrát.

Ústavu, který má centrálu ve Vídni, se ve střední a jihovýchodní Evropě nedaří. Loni prodělal 218,7 milionu eur po mírném zisku v roce 2014. Rakouská média spekulují o možném prodeji této dcery nebo o jejím spojení s jiným peněžním ústavem.

Rusové se spoléhají hlavně na Randovy dlouholeté zkušenosti, velice dobré kontakty v bankovních i politických kruzích Rakouska.

"Jsem si jist, že rozsáhlé zkušenosti a znalosti Gerharda Randy našemu byznysu v Evropě prospějí," uvádí v tiskové zprávě Lev Chasis, první místopředseda představenstva Sberbank Russia.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Sberbank Europe je nyní přítomna v deseti evropských zemích: Bosně a Hercegovině, Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Německu,Rakousku, Slovinsku, Srbsku, na Slovensku a na Ukrajině.

O tom, kam odchází dosavadní šéf ústavu – německý manažer Axel Hummel – se společnost nezmiňuje. 

Gerhard Randa od roku 1966 zaujímal různé manažerské posty v několika bankách, například v Österreichische Landerbank. V letech 1995 – 2003 stál v čele ústavu Austria Bank, která pod jeho taktovkou v roce 1997 převzala ústav Creditanstalt. O tři roky později se Bank Austria spojila s bavorskou HypoVereinsbank.

Randa se v roce 2005, kdy se rozvedl, zařekl, že už nikdy neposkytne médiím žádný rozhovor. Stalo se tak poté, kdy čelil obvinění z finanční zpronevěry a podvodů spojených mimo jiné s majetkovými přesuny po převzetí ústavu Creditanstalt.

Své mlčení prolomil loni v listopadu, když poskytl interview vídeňskému listu Die Kurier.

Ten "vysekl" Randovi poklonu v tom smyslu, že v Rakousku byl nejmocnějším, ale současné také nejvíce nenáviděným bankéřem napadaným zprava i zleva za to, že prý ústav Bank Austria "zašantročil" do ciziny. Ten se nakonec stal součástí italské UniCredit Group.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru