Rakouský bankéř Gerhard Randa byl dnes jmenován šéfem peněžního ústavu Sberbank Europe, kterou zcela kontroluje ruský státní Sběregatělnyj bank (Sberbank). Funkce se ujme prvního července a jeho hlavním úkolem bude dostat dceřinou firmu, jež podniká také v Česku, ze ztrát.

Ústavu, který má centrálu ve Vídni, se ve střední a jihovýchodní Evropě nedaří. Loni prodělal 218,7 milionu eur po mírném zisku v roce 2014. Rakouská média spekulují o možném prodeji této dcery nebo o jejím spojení s jiným peněžním ústavem.

Rusové se spoléhají hlavně na Randovy dlouholeté zkušenosti, velice dobré kontakty v bankovních i politických kruzích Rakouska.

"Jsem si jist, že rozsáhlé zkušenosti a znalosti Gerharda Randy našemu byznysu v Evropě prospějí," uvádí v tiskové zprávě Lev Chasis, první místopředseda představenstva Sberbank Russia.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Sberbank Europe je nyní přítomna v deseti evropských zemích: Bosně a Hercegovině, Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Německu,Rakousku, Slovinsku, Srbsku, na Slovensku a na Ukrajině.

O tom, kam odchází dosavadní šéf ústavu – německý manažer Axel Hummel – se společnost nezmiňuje. 

Gerhard Randa od roku 1966 zaujímal různé manažerské posty v několika bankách, například v Österreichische Landerbank. V letech 1995 – 2003 stál v čele ústavu Austria Bank, která pod jeho taktovkou v roce 1997 převzala ústav Creditanstalt. O tři roky později se Bank Austria spojila s bavorskou HypoVereinsbank.

Randa se v roce 2005, kdy se rozvedl, zařekl, že už nikdy neposkytne médiím žádný rozhovor. Stalo se tak poté, kdy čelil obvinění z finanční zpronevěry a podvodů spojených mimo jiné s majetkovými přesuny po převzetí ústavu Creditanstalt.

Své mlčení prolomil loni v listopadu, když poskytl interview vídeňskému listu Die Kurier.

Ten "vysekl" Randovi poklonu v tom smyslu, že v Rakousku byl nejmocnějším, ale současné také nejvíce nenáviděným bankéřem napadaným zprava i zleva za to, že prý ústav Bank Austria "zašantročil" do ciziny. Ten se nakonec stal součástí italské UniCredit Group.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru