Jedním z hlavních důvodů, proč se statisíce Čechů dostávají do problémů s dluhy, je bídná finanční gramotnost populace. Průzkum provedený na základě metodiky OECD agenturou ppm factum pro ministerstvo financí ukázal, že 80 procent Čechů nedokáže vybrat nejlevnější úvěr, i když mají k dispozici všechny základní údaje, jako je roční procentní sazba nákladů (RPSN), výše měsíční splátky nebo výše poplatků. Většina lidí vůbec neví, co znamenají zkratky jako p.m., p.a. nebo RPSN.

Už v případě RPSN nedokázalo 60 procent dotázaných vysvětlit, co udává. Jde přitom o číslo, které procentem z dlužné částky vyjadřuje veškeré roční náklady spojené s úvěrem. Kromě samotného úroku se do RPSN promítají také poplatky, pojištění a další položky navyšující konečnou cenu půjčky.

Pomocí RPSN tak mohou lidé různé úvěry porovnat mnohem lépe než podle samotné úrokové sazby. Situace se nicméně podle webu psfv.cz od roku 2010 mírně zlepšila. Před šesti lety neumělo RPSN správně popsat 64 procent lidí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru