Celoročně přepočtený růst ekonomiky Spojených států v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na 1,1 procenta z 1,4 procenta v posledním loňském kvartálu. Uvedlo to v úterý americké ministerstvo obchodu. Jeho konečná zpráva je nicméně příznivější než květnový odhad, podle kterého růst zvolnil až na 0,8 procenta.

"Protože tuto revizi zapříčinily především nové březnové údaje, naznačuje to, že tempo hospodářského růstu se v závěru prvního čtvrtletí mírně zvýšilo," uvedli ekonomové z výzkumné společnosti Contingent Macro Research.

Za opravou odhadu hospodářského růstu směrem vzhůru stály příznivější údaje o vývoji zahraničního obchodu a investic. Analytici předpokládají, že ve druhém čtvrtletí by se hospodářský růst USA mohl pohybovat kolem 2,5 procenta. V dalších měsících by však americkou ekonomiku mohly negativně ovlivnit důsledky rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie.

Ekonomika eurozóny roste rychleji než USA nebo Británie, nabrala dvojnásobné tempo - čtěte ZDE

Analytici donedávna předpokládali, že hospodářský růst USA ve druhém pololetí opět zrychlí, a to až ke třem procentům. Poté, co se Britové ve čtvrtečním referendu vyslovili pro odchod z EU, však mnozí své odhady snížili do rozmezí od dvou do 2,5 procenta, napsala agentura AP.

V prvním čtvrtletí brzdil hospodářský růst USA silný kurz dolaru a slabá světová poptávka. Americký export nicméně podle opravených údajů stoupl o 0,3 procenta namísto dříve ohlášeného poklesu o dvě procenta.

Ministerstvo však zhoršilo údaje o vývoji spotřebitelských výdajů. Ty se podle nejnovější zprávy zvýšily pouze o 1,5 procenta, tedy nejpomalejším tempem za dva roky. V květnu přitom ministerstvo jejich růst odhadovalo na 1,9 procenta.

Organizace Conference Board v úterý nicméně uvedla, že spotřebitelská důvěra v USA se v červnu vyšplhala na nejvyšší úroveň od loňského října. Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru