Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se podle Kremlu v dopise prezidentu Vladimiru Putinovi omluvil za listopadové sestřelení ruského letadla na syrsko-turecké hranici. Oznámila to v pondělí ruská agentura Tass s odvoláním na prohlášení kremelského mluvčího Dmitrije Peskova. Zdroj z Erdoganovy kanceláře jen na Twitteru odeslání dopisu potvrdil, aniž informoval o jeho obsahu. 

Mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana potvrdil prezidentovu kondolenci v dopise ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za smrt ruského pilota loni v listopadu. O dopise dnes jako první informoval Kreml.

Erdogan podle Peskova v listu vyjádřil zájem na urovnání situace spojené se smrtí ruského pilota Olega Peškova, který byl po sestřelení letadla zabit palbou ze země. "Hlava tureckého státu v poselství vyjádřila svou hlubokou soustrast příbuzným ruského pilota a prohlásila 'promiňte'," konstatoval podle ruské agentury Peskov.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se po incidentu s letounem SU-24 ocitly na bodu mrazu. Rusko proti Ankaře vyhlásilo přísné sankce, turistický ruch mezi oběma zeměmi, z ruské strany tradičně velmi silný, na několik měsíců ustal. Zastaven byl i dovoz tureckých potravin a zemědělských produktů do Ruska.

Peskovovo prohlášení je překvapivé, protože turecké vedení se za listopadový incident odmítalo omluvit, což jen zesilovalo kritiku Moskvy. Sám Putin otevřeně prohlašoval, že sankce zrušeny nebudou, dokud se Ankara neomluví.

Erdogan podle Peskova v dopisu uvedl, že turecká justice stíhá muže, který je údajně podezřelý z podílu na pilotově smrti. Těla mrtvého se podle Ankary zmocnili příslušníci syrské opozice, od nichž je "s velkým úsilím" převzala turecká armáda a odvezla do Turecka. "Nikdy jsme si nepřáli sestřelit letoun náležející Rusku a vědomě jsme o to neusilovali," ujistil podle Kremlu Erdogan Putina.

"Říkám promiňte. Z celého srdce sdílím vaši bolest. Rodinu ruského pilota považujeme za tureckou rodinu. V zájmu zmírnění bolesti a způsobené škody jsme připraveni k jakékoliv iniciativě," praví se údajně v dopisu.

Turecko propustilo muže podezřelého ze zabití ruského pilota

Turecká justice propustila z vězení muže, který je podezřelý ze zabití pilota ruského letadla sestřeleného loni. Informoval o tom deník Hürriyet. Stíhání Alparslan Çelika a dalších podezřelých běží dál, nikdo z nich nyní nesmí podle nařízení soudu opustit zemi.

Policie zadržela Çelika v Izmiru na jihu Turecka koncem března. Právě tento muž má podle Moskvy odpovědnost za zabití velitele ruského bombardéru Su-24M, který byl zastřelen ve chvíli, kdy se po katapultování snášel na padáku k zemi. Turecko sestřelilo ruské letadlo loni v listopadu na syrsko-turecké hranici, protože podle něj narušilo turecký vzdušný prostor.

Začátkem května turecká prokuratura rozhodla, že Çelika ani další více než desítku podezřelých nebude kvůli zabití pilota dál stíhat. Muž však zůstal ve vazbě kvůli obvinění z ilegálního držení zbraně. Koncem května prokuratura své předchozí rozhodnutí přehodnotila a stíhání za zabití pilota obnovila s odkazem na nové důkazy.

Související