Bouřky už zasáhly kromě jižních Čech i Vysočinu. Provázejí je kroupy velikosti až tři centimetry, přívalové deště a nárazový vítr. Další bouřky postupují do této oblasti z Rakouska, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Večer a v nočních hodinách se budou bouřky vytvářet na celém území Česka v přehřátém vlhkém vzduchu, který má dosahovat nejvyšších teplot v průměru až 35 stupňů Celsia, varovali meteorologové.

"V Jihočeském kraji a na rozhraní Kraje Vysočina se obnovují jednotlivá jádra bouřek, které jsou téměř bez pohybu a jsou v linii od okresu Český Krumlov přes okres České Budějovice, Tábor, Jindřichův Hradec a okres Pelhřimov," uvedl po 17:00 ČHMÚ.

V předhůří Šumavy na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Prachaticku, Strakonicku a Písecku se bouřky objevily již krátce po poledni, kolem 15:00 se vyskytovaly na Jindřichohradecku a Táborsku.

Podle dřívější výstrahy se bouřky mají vytvářet od západu, odpoledne v Čechách, k večeru na Moravě. Místy může v krátké době napršet 50 mm srážek. Lze očekávat rychlé rozvodnění malých toků a zatopení níže položených míst, sklepů a podemletí komunikací.

Nejsilnější nárazy větru mohou dosahovat rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině. Lidé by si proto měli dávat pozor na nebezpečí úrazu pádem ulomených větví a dalších předmětů. Měli by být ostražití před zásahem blesku, uvedli meteorologové.

Ještě před příchodem bouřek na území České republiky padaly teplotní rekordy. Překonány byly na více než polovině stanic, které sledují počasí déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde meteorologové naměřili 36,2 stupně Celsia.