Český ekonom Ondřej Kokeš už několik let pracuje v Británii. V rozhovoru pro HN rozebírá ekonomické důsledky brexitu i to, jak pociťuje pachuť, že už není na ostrovech vítán.

Británie se rozhodla pro brexit, premiér David Cameron rezignoval a zdá se, že nejdůležitější postavou je nyní šéf centrální banky Mark Carney. Je v jeho silách, aby uklidnil trhy?

Britská centrální banka i ECB prohlásily, že poskytnou dodatečnou likviditu, pokud to bude potřeba. Je to takové první ujištění trhů i běžných občanů, že jsou centrální banky schopny a ochotny adresovat volatilitu způsobenou čtvrtečním hlasováním. Pro delší horizont ale bude důležitější prosté verbální ujištění veřejnosti, například co se týče inflace, ať už skrze dražší importované zboží či ochladnutí trhu s realitami. Nečekám nějaké tvrdší zákroky, jde zatím jen o uklidnění situace a předejití větším výkyvům.

V článku se dále dozvíte

  • Podle ekonoma pracujícího v Británii Ondřeje Kokeše se kampaň na obou stranách na poslední chvíli vyhrotila.
  • V rozhovoru pro HN hovoří také o důsledcích vystoupení Británie z EU.
  • Rozhodovaly v hlasování spíše ekonomické argumenty, nebo strach z nekontrolovatelné migrace?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru