Polsko chce posílit domácí vlastnictví v bankovním sektoru, v němž nyní dominují zahraniční banky. V případě prodeje by mělo zájem o místní dceřiné firmy italské banky UniCredit a rakouské Raiffeisen. Řekl to ve čtvrtek polský ministr státního pokladu Dawid Jackiewicz.

"Je známo, že se mluví o prodeji Raiffeisen a Pekao (dceřiné firmy UniCredit). Naše státní podniky by se toho mohly zúčastnit a získat je. Repolonizace ještě nedosáhla úrovně, která by nás uspokojovala," citovala ministra agentura Reuters.

Polský bankovní sektor je nyní z 60 procent pod kontrolou zahraničních vlastníků.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Aktivní na poli možných akvizic je zejména největší polská pojišťovna PZU, v níž je největším akcionářem stát se zhruba 35 procenty. PZU chce ze své dceřiné banky Alior vybudovat silnou bankovní divizi a jedná už delší dobu o koupi polské BPH od americké General Electic. PZU je podle informací zdrojů rovněž jedním ze zájemců o Raiffeisen Polbank.

O posílení domácího vlastnictví v bankovním sektoru usiluje i Maďarsko. Vláda v Budapešti tento týden podepsala s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) dohodu o společné koupi celkem 30 procent maďarské divize rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank. Loni vláda prostřednictvím státní společnosti Corvinus koupila od americké GE Capital celou Budapest Bank.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru