Nekvalitní svary potrubí v jaderných elektrárnách přijdou energetickou firmu ČEZ na další stamiliony až miliardy korun. Firma v pondělí v systému REMIT oficiálně potvrdila, že odstávky v jaderné elektrárně Dukovany budou v roce 2017 o několik měsíců delší, než se původně plánovalo. Informaci jako první přinesl server oenergetice.cz.

Oznámení o několikaměsíčním prodloužení odstávek v příštím roce přichází jen šest týdnů poté, co ČEZ informoval, že jaderné bloky v Dukovanech budou neplánovaně stát i v letošním roce. O tom, že problémy se svary v jaderných elektrárnách, které jen v případě Dukovan loni přišly polostátní energetickou firmu na 2,5 miliardy korun kvůli zastavené výrobě, nejsou u konce, informovaly HN už koncem května.

Prodloužení odstávek se podle serveru OEnergetice.cz dotkne všech čtyř dukovanských bloků. Nejméně se zdrží práce na bloku číslo 2, který bude stát o 74 dnů déle, než se dosud očekávalo. Blok 3 čeká odstávka delší o více než tři měsíce a bloky 1 a 4 budou mimo provoz dokonce čtyři měsíce nad rámec dosud plánovaných odstávek.

Podle mluvčího Dukovan Jiřího Bezděka jsou současné odstávky spojené i se snahou elektrárny získat licenci k povolení provozu na další roky pro tři ze čtyř jaderných bloků. Stávající povolení na provoz třetího a čtvrtého bloku Dukovan končí k 31. prosinci 2017, licence pro druhý blok vyprší už s koncem letošního roku.

ČEZ kvůli tomu zřejmě u bloku číslo dvě požádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost o prodloužení stávajícího povolení, jako tomu bylo vloni u bloku číslo jedna, který jediný už nové povolení k dalšímu dlouhodobému provozu má. Příští rok rozsáhlé kontroly podle Jiřího Bezděka skončí.

Přesedkyně SÚJB Dana Drábová na konci května nevyloučila, že by se delší odstávky mohly dotknout i Jaderné elektrárny Temelín, kde se svary kontrolují jinými metodami než v Dukovanech, především ultrazvukem. "Pokud by se ukázala potřeba rozšíření nebo opakování některých kontrol, pak vždy musí mít přednost bezpečnost před ekonomikou provozu a délkou odstávek," zdůraznila Drábová.

Nově oznámené odstávky v Dukovanech
  Začátek odstávky Konec odstávky
Blok č. 1 21. ledna 2017 20. května 2017
Blok č. 2 1. ledna 2017 15. března 2017
Blok č. 3 5. srpna 2017 12. listopadu 2017
Blok č. 4 22. dubna 2017 19. srpna 2017
Zdroj: oenergetice.cz
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru