Končící šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta požaduje svolání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Chce mu prezentovat informace o možném propojení policie a lidí z kriminálního prostředí, informovala Česká televize. Zástupci bezpečnostního výboru nemají o Šlachtově žádosti žádné informace. 

Dosluhující ředitel ÚOOZ ve funkci dobrovolně končí ke 30. červnu, protože nesouhlasí s restrukturalizací elitních policejních útvarů. Podle ní se má sloučit ÚOOZ a protikorupční útvar. Reformu navrhl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) i tajemník výboru jsou od pondělí služebně v Makedonii. Váňa sdělil, že o Šlachtově žádosti o svolání výboru nemá informace. Ani další oslovení členové výboru - místopředsedové Richard Dolejš (ČSSD) a Zdeněk Bezecný (TOP 09) nebo členka Jana Černochová (ODS) - o záležitosti nevědí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"O ničem nevím, nikdo mě nepožádal. Kdyby mě někdo požádal jako místopředsedu výboru, nemám problém to svolat. Zvlášť když by se jednalo o bezpečnost státu, ale zatím nic nevím," řekl HN místopředseda výboru Bronislav Schwarz (ANO). "Bezpečnostní výbor nemá s reorganizací policie nic společného. Jestli chce výboru někdo něco říct, tak může, je to veřejný výbor, může tam kdokoli přijít. Ale o ničem nevím," zopakoval poslanec.

Podle dalšího místopředsedy výboru Zdeňka Bezecného (TOP 09) jsou dvě možnosti, jak může Šlachta vystoupit před poslanci. Buď jednání svolá předseda výboru, nebo o svolání schůze požádá alespoň šest z patnácti členů. Určitě se ale nedá počítat s tím, že by se výbor sešel ještě tento týden. "Nejdřív to vidím spíš na začátek toho příštího," odhadl Bezecný.

Šlachta serveru iDnes.cz upřesnil, že výbor dosud neoslovil. Uvedl, že o záměru informoval nadřízeného, tedy bývalého ředitele protikorupční policie Martina Komárka, jenž byl vedením ÚOOZ po Šlechtově rezignaci pověřen. Další kroky tedy budou zřejmě na Komárkovi.

"Dáváme požadavek na svolání výboru přes nadřízené," řekl HN Šlachta. "Nehodlám dopředu komentovat to, co chci poslancům sdělit. Stále jsem policista," odůvodnil mlčení.

"Beru to jako poslední instanci. Důvěra je pouze v tento orgán," citovala Šlachtu ohledně schůze výboru ČT. Šlachta chce podle ní poslance seznámit s informacemi, "které by měly být probrány a které by měly být v kontextu s reorganizací, která se v současné době spustila".

Reorganizace policie vyvolala ostrý spor v koalici mezi ČSSD a hnutím ANO. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a hnutí ANO požadují zpřesnění koaliční smlouvy. Podle nich ji ministr Chovanec porušil tím, že podepsal plánovanou reformu. Změny se týkají dohodovacího řízení, svolávání koaličních rad, jejich termínů i jednání koalice.

Promluvit budou muset i další

Je možné, že nezůstane jen u Šlachtova vystoupení. Například členka bezpečnostního výboru Helena Válková (ANO) předpokládá, že po odcházejícím šéfovi ÚOOZ bude nutné pozvat i policejního prezidenta Tomáše Tuhého a další lidi, o nichž Šlachta bude mluvit. "Protože stará právnická poučka říká, že musí být slyšena i druhá strana. Ať už pan Šlachta řekne cokoli, je jisté, že to roztočí kolotoč dalších otázek a nejasností," řekla Válková.

Před deseti lety vyvolala na české politické scéně velký rozruch takzvaná Kubiceho zpráva. Tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice předložil poslancům zprávu, která upozorňovala na sílící vliv organizovaného zločinu v Česku. Jelikož část utajovaného dokumentu unikla do médií a bylo těsně před volbami, vzbudila zpráva vlnu nevole především v řadách tehdy vládní ČSSD.

Kubiceho, který se později stal ministrem vnitra, žalovala jak sociální demokracie, tak i její bývalý předseda Jiří Paroubek. Strana nakonec žalobu stáhla, Paroubkovo dovolání Nejvyšší soud v dubnu 2011 odmítl a potvrdil, že Kubice se mu za zprávu nemusí omlouvat. Národní bezpečnostní úřad později pokutoval někdejší poslance ODS Ivana Langera a KDU-ČSL Pavla Severu za to, že nechali tajný dokument bez dozoru a ten pak unikl do médií.