Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Zhoršila však odhad růstu americké ekonomiky na letošní i příští rok. Šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci upozornila, že k rozhodnutí ponechat sazby beze změny přispěla i hrozba vystoupení Británie z Evropské unie. Takzvaný brexit by podle Yellenové mohl ovlivnit vyhlídky ekonomiky Spojených států.

Centrální banka nesignalizovala, kdy sáhne k dalšímu zvýšení sazeb. Podle analytiků ale její prognózy ponechávají prostor k tomu, aby mohla základní úrok zvýšit na červencovém zasedání. Fed uvedl, že "ekonomická aktivita poroste mírným tempem a ukazatele trhu práce se budou zlepšovat" i při postupném zvyšování úroků.

Většina vedoucích představitelů Fedu nadále očekává, že banka v letošním roce zvýší sazby dvakrát. Oproti březnovému zasedání měnového výboru se ale výrazně zvýšil počet těch činitelů Fedu, kteří počítají pouze s jedním zvýšením sazeb.

Fed nyní předpokládá, že tempo hospodářského růstu v USA dosáhne v letošním i příštím roce dvou procent. Předchozí prognóza uváděla, že ekonomika letos vykáže růst o 2,2 procenta a napřesrok o 2,1 procenta. Centrální banka také naznačila, že v příštích dvou letech by mohla být při zpřísňování měnové politiky méně důrazná, než dosud předpokládala.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Americké akcie po oznámení výsledku dvoudenního zasedání Fedu zrychlily růst, později se ale vrátily zhruba na předchozí úrovně. "Řekl bych, že Fed nepřipravil finančním trhům žádné velké překvapení," podotkl analytik Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.

Dow Jonesův index asi půl hodiny před koncem obchodování přidával zhruba 0,2 procenta na 17.715 bodů, širší index S&P 500 vykazoval růst v podobném rozsahu a nacházel se blízko 2079 bodů. Dolar naopak prohloubil ztráty, zejména vůči japonskému jenu.

Fed loni v prosinci poprvé po téměř deseti letech zvýšil základní úrokovou sazbu z minima nula až 0,25 procenta, na němž byl sedm let. Centrální banka nicméně začátkem roku zaujala obezřetnější postoj, protože zpomalování růstu čínské ekonomiky vyvolalo rozsáhlé výkyvy na finančních trzích.

Yellenová uvedla, že na další rozhodování Fedu bude mít vliv výsledek referenda o setrvání Británie v EU, které se uskuteční 23. června.