"Máme tu podezření na případy, že výzkumník za veřejné peníze něco vyzkoumá a ve své firmě na tom pak vydělá," říká v rozhovoru vicepremiér Pavel Bělobrádek. Chce proto nastavit jasná pravidla, komu budou přinášet zisk peníze z veřejných zdrojů a jak bude rozdělen.

Chcete z kauzy profesorky Sykové vyvodit nějaké nějaké změny ve fungování systému? Zabránit do budoucna tomu, aby se podobné věci opakovaly?

Na tomto konkrétním pracovišti došlo k nepříliš šťastnému propojení firmy, nadace a výzkumné instituce. Měli bychom dát jasná pravidla, jak má vypadat spolupráce firem s výzkumnými institucemi. My chceme, aby vznikaly takzvané spin-offy, tedy firmy navázané na výzkumná pracoviště. Chceme, aby se na tom podílely firmy, které začnou poznatky rychle přenášet do praxe. Ale bude nezbytné tomu nastavit pravidla, aby v tom byl pořádek.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru