"Máme tu podezření na případy, že výzkumník za veřejné peníze něco vyzkoumá a ve své firmě na tom pak vydělá," říká v rozhovoru vicepremiér Pavel Bělobrádek. Chce proto nastavit jasná pravidla, komu budou přinášet zisk peníze z veřejných zdrojů a jak bude rozdělen.
Chcete z kauzy profesorky Sykové vyvodit nějaké nějaké změny ve fungování systému? Zabránit do budoucna tomu, aby se podobné věci opakovaly?
Na tomto konkrétním pracovišti došlo k nepříliš šťastnému propojení firmy, nadace a výzkumné instituce. Měli bychom dát jasná pravidla, jak má vypadat spolupráce firem s výzkumnými institucemi. My chceme, aby vznikaly takzvané spin-offy, tedy firmy navázané na výzkumná pracoviště. Chceme, aby se na tom podílely firmy, které začnou poznatky rychle přenášet do praxe. Ale bude nezbytné tomu nastavit pravidla, aby v tom byl pořádek.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru