Český finanční sektor je podle centrální banky vůči nepříznivým šokům odolnější než před rokem. Zátěžové testy podle ČNB potvrzují schopnost bank vypořádat se i s velmi silnou recesí. Bankovní rada proto ponechala sazbu proticyklické kapitálové rezervy na úrovni 0,5 procenta. "Kdyby pokračovalo další uvolňování úvěrových standardů, bude centrální banka připravena tuto sazbu navyšovat," řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Centrální banka však ve své nejnovější Zprávě o finanční stabilitě varovala před rizikem vzniku spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. Meziroční tempo růstu nových hypoték loni dosáhlo 30 procent, v letošním prvním čtvrtletí se udržovalo kolem 20 procent. Podle Singera jde o rychlejší tempo, než jakým rostou příjmy domácností. O akutní přehřívání hypotečního trhu sice nejde, ale situace už podle centrální banky vyžaduje zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték.

ČNB však podle stávající legislativy nemůže omezení pro hypotéky přímo zavést, bude proto usilovat o změnu legislativy tak, aby mohla například stanovit maximální poměr výše úvěru v a hodnoty jeho zajištění (takzvané LTV). Banka bude chtít získat pravomoc i pro stanovení maximální výše úvěru zajištěného nemovitostí v poměru k čistému ročnímu příjmu dlužníka (LTI) nebo maximálního poměru měsíční splátky úvěru a čistého měsíčního příjmu žadatele (DSTI).

Když nebude zákon, chceme větší kapitálové zajištění

Pokud se centrální bance nepodaří změny legislativy dosáhnout, je připravena vyžadovat od institucí poskytujících hypotéky větší kapitálové zajištění. "Zdálo by se nám ale škoda necílit přímo na ten problém, protože kapitálové požadavky by se dotkly všech," řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Centrální banka už loni vydala doporučení, která měla rizika na trhu úvěrů zajištěných nemovitostí omezit. Banky a další instituce by například neměly poskytovat hypoteční úvěry převyšující hodnotu pořizované nemovitosti. Čtyři procenta úvěrů však hranici 100 procent hodnoty nemovitosti stále překračují. Banky naopak plní doporučení, podle kterého by měl podíl nových úvěrů s LTV v rozmezí 90 až 100 procent dosahovat maximálně 10 procent z celkového objemu hypoték.

"Banky naše doporučení převážně plní, ale část nových úvěrů má rizikovější charakteristiky týkající se schopnosti klienta splácet," řekl guvernér ČNB. Výhodnost nákupu rezidenční nemovitosti podle něj může být pro některé, kteří tak činí, iluzorní.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ČNB proto zpřísnila svoje doporučení v oblasti úvěrů zajištěných nemovitostí. Od 1. října by banky a další finanční instituce měly poskytovat hypotéky maximálně do 95 procent hodnoty nemovitosti. V případě limitu 10 procent z objemu nově poskytnutých úvěrů se mění pásmo z 90 až 100 procent hodnoty nemovitosti na 85 až 95 procent. ČNB zároveň od 1. dubna 2017 nově stanoví limit 15 procent z objemu nově poskytnutých úvěrů v rozmezí 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti.

Centrální banka také zveřejnila výsledky platební bilance. V prvním čtvrtletí skončila přebytkem 113,8 miliardy korun. Platební bilance obvykle vykazuje v prvním čtvrtletí přebytek. Loni byl ve stejném období o 22 miliard korun nižší. Finanční účet vykázal odliv 109,1 miliardy korun do zahraničí. V položce přímých investic se aktiva a pasiva zvýšila ve stejném rozsahu, a to o 22,2 miliardy korun.

Na jejich růst měly vliv především reinvestování zisku a vývoj úvěrových vztahů ve skupině přímé investice. Čistý příliv portfoliových investic ze zahraničí ve výši 68 miliard korun byl ovlivněn zvýšením držby vládních korunových dluhopisů nerezidenty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru