Dvě hodiny po půlnoci vstoupil devětadvacetiletý Američan Omar Mateen před noční klub Pulse, centra gay komunity ve floridském Orlandu.

V rukou měl automatickou pušku AR-15, pistoli a podle svědků ještě něco, co připomínalo výbušninu.

Začal střílet po příslušníkovi ostrahy podniku. Ten palbu opětoval, ale Mateena nezastřelil. Ozbrojenec vběhl do klubu.

Všechny návštěvníky si vzal jako rukojmí.

"Byl jsem v klubu na druhé straně od vchodu a slyšel jsem nejméně čtyřicet výstřelů. Jeden za druhým, těsně za sebou," řekl Javer Antonetti deníku Orlando Sentinel. Další svědek popisoval, že Mateen střílel a hrála hudba. Střelba trvala téměř celou jednu píseň.

Helene Roysterová řekla televizi CNN, že v klubu byl během střelby její syn. Seděl u stolu, když palba začala. Jeho dva kamarádi šli zaplatit účet. Útočník nejméně jednoho z nich zastřelil. Royster přežil, podařilo se mu dostat ven.

"V půl třetí mi posílal SMS, že jsou v klubu oběti. Utekl a přeskočil zeď. Teď je u výslechu na FBI," řekla matka novinářům.

"Lidé utíkali a padali jeden přes druhého," vypověděla Jillian Amadorová, kterou zranilo sklo, rozbité střelbou.

"Všichni se okamžitě chtěli někde ukrýt nebo padli na zem. Ti, kteří byli u baru a blízko vchodu, stihli utéct," řekl návštěvník nočního klubu Ricardo Almodovar listu Orlando Sentinel.

Vedení klubu umístilo krátce po prvních výstřelech na Facebook vzkaz: "Všichni opusťte Pulse a utíkejte."

Policejní komando dovnitř vpadlo po třech hodinách od nahlášení střelby, tedy přibližně v pět ráno. Útočníka zastřelilo. Zároveň ale našlo v klubu padesát obětí, dalších třiapadesát lidí je v nemocnici.

První zprávy z místa se zmiňovaly o několika obětech, později o dvaceti. Pravda je nakonec mnohem horší a jde o nejhorší masakr střelnou zbraní v americké historii.

"S velkým smutkem musím oznámit, že na místě není dvacet, ale padesát obětí," řekl na tiskové konferenci starosta Orlanda Buddy Dyer.

Policie již dříve spekulovala, že motivem střelcova činu může být islamismus a loajalita k organizaci Islámský stát (IS). Ten zveřejnil na Twitteru Mateenovu fotografii s tím, že Američan afghánského původu se k IS hlásí. Se zprávou, že se k útoku skutečně přihlásil Islámský stát, přišla agentura Reuters s odvoláním na agenturu Amak. 

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) Mateena na seznamu podezřelých nebo nebezpečných islamistů nevedl. 

Střelec trvale žil ve Fort Pierce, což je více než 200 kilometrů jihovýchodně od Orlanda. Mateenovi rodiče jsou z Afghánistánu, on sám se narodil už ve Spojených státech. Podle informace Washington Post je jeho rodina v šoku a vyjádřila lítost nad tím, co udělal.