Bývalí nejvyšší představitelé Českého Aeroholdingu a ČSA Miroslav Dvořák a Philippe Moreels spoluvlastní a řídí firmu RenoEnergie. Vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů. Naposledy spolu koupili s tisíci hektarů pozemků tři bioplynové stanice na Moravě. Firma jim ročně dá zisk kolem 150 milionů korun. Podobné byly výše bonusů, které jim byly kdysi vypláceny na letišti a v bankách. Když vzpomínají na dobu v ČSA, kritičtí nejsou, připisují si zásluhy za její současné výsledky.

HN: Cítíte dnes větší zodpovědnost, než když jste byli najatými manažery?

Philippe Moreels (PM): Možná větší za moje děti, za moji dceru, jestli něco zůstane. Rozdíl je, že z tohoto podnikání nemůžu odejít. Z ČSOB jsem mohl říct v klidu arrivederci. Dá se to prodat, ale my jsme řekli, že to udělat nechceme. Ve velké firmě nemůžete být autentický a pravdivý. Už se nemusíte tvářit, že se chováte jako majitel. Kdysi jsem si koupil i akcie KBC, abych ukázal, že jsem solidním majitelem. Nedokázal jsem pak už absolvovat dozorčí radu bez toho, abych pak měl den dovolené. Státní firma a velké korporace nejsou rozdíl. Úroveň politikaření je to samé. Rozhodnutí se činí jinde a dozorčí rada je zbytečné divadlo.

HN: Jiní manažeři přiznávají, že by se do korporace rádi vrátili. Co vy?

Miroslav Dvořák (MD): Já ne. Když jsem končil v aeroholdingu, byl jsem si stoprocentně jistý, že už nikdy nic takového dělat nebudu. Všechno dělám naplno, ale podnikání mi vyhovuje úplně nejvíc.

HN: Máte nálepku špatných hospodářů z letiště. Jak se s tím dnes vypořádáváte?

PM: Odešel jsem z ČSA – a byly v zisku. Připravili jsme infrastrukturu pro odbavení velkého Airbusu A380 a všichni nás za to kritizovali. Dnes je to úspěch.

MD: My jsme zdědili ČSA prakticky v bankrotu, avšak přesto jsme pro ně získali strategické partnery, díky nimž jsou v zisku. Tím pádem se další společnosti v rámci aeroholdingu mohou lépe koncentrovat na další rozvojové aktivity. Udrželi jsme letiště v zisku i v době krize. A vždy bylo společně s ČAH v černých číslech.

HN: To nebyl případ ČSA, které bojovaly o přežití...

PM: Jsou bulvární články a v našem podnikání to nemá efekt. Banky na nás nahlížejí pozitivně. I přes bankrotovou situaci ČSA jsme dokázali dostát všem závazkům jak vůči dodavatelům a zaměstnancům, tak právě i vůči bankám, kterým jsme splatili všechny jejich úvěry.

MD: To má dozvuky ještě dnes. Mimochodem, na letišti jsem si užil jen rok a půl rostoucí etapy a pak na letišti udeřila krize – celosvětová ekonomická krize. Jako první zatáhly za záchrannou brzdu všechny obchodní korporace a zakázaly svým manažerům létat. Okamžitě nastal propad cestujících. Je obecně známo, že pokles či růst počtu cestujících je přibližně dvojnásobek aktuálního HDP. V té době nám mimo jiné zkrachoval SkyEurope a tak dál. Museli jsme něco udělat a já zpětně říkám, že věci, které jsme udělali, byly nadčasové a mají pozitivní efekty i do současnosti.

PM: Nemám se za co stydět. Udělal jsem tam ohromný kus práce. Už bych ale ve státní firmě nepracoval. Máme nálepku podle ministra, který nás jmenoval (Miroslav Kalousek v Topolánkově vládě, pozn. redakce).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru