V Česku odstartovala profesní síť zaměřená na studenty a absolventy. Tedy právě na tu skupinu lidí, kteří si těžko hledají práci, protože většinou nemají potřebnou praxi. Síť Angitu − projekt dvojice studentů z Pardubic − má mladým lidem těsně po škole s tímto problémem pomoci. Nejde jen o pracovní portál, kde jsou vystavené nabídky pracovních pozic. Angitu, které odstartovalo letos v březnu, jde dál: propojuje studenty, firmy a univerzity tak, aby studenti získali pracovní příležitost už během studií a firmám se tak usnadnil nábor zaměstnanců, kteří už mají určitou praxi.

Každý student na Angitu vyplní svůj profil a především uvede, čeho bych chtěl ve své profesi dosáhnout, co je jeho vysněný cíl. Speciální algoritmus pak určí jeho současnou situaci a navrhne mu cestu, co dělat, aby se jeho sen splnil. "Na základě vyplněného profilu Angitu sestaví doporučenou profesní cestu a nabídne takové příležitosti, které studenta posunou dál," popisuje zakladatel sítě Vojtěch Dlouhý, který ji založil společně se svým kamarádem Janem Tichým.

Diplomky psané přímo s firmami

I když by podniky chtěly nabírat mladé lidi a čerstvé absolventy, většinou si netroufají přijmout člověka, který nemá vůbec žádnou praxi. A on praxi nezíská, protože ho firmy nechtějí přijmout, takže jde o začarovaný kruh. Právě to se snaží Angitu překonat.

Zakladatelé Angitu

Spoluzakladatelé Angitu Jan Tichý a Vojtěch Dlouhý. Tichý studuje informatiku na Matematicko-fyzikální fakultě pražské Univerzity Karlovy a Vojtěch Dlouhý dokončuje magisterské studium na Ekonomicko-správní fakultě Univerzity Pardubice. Angitu spustili letos v březnu a chtějí, aby se přes tuto síť firmy snadněji spojovaly se studenty, nabízely jim praxe i zaměstnání.

"Například psaním školních prací − ročníkových, bakalářských, diplomových nebo disertačních − v reálném prostředí českých a zahraničních firem. V současné době jednáme s vybranými univerzitami o významné změně v přerozdělování jejich diplomek," podotýká Dlouhý. Témata prací by se měla z databází univerzit rovnou exportovat do Angitu, aby je firmy viděly a mohly si mezi nimi vybírat. Další kroky pak už budou na podnicích a studentech, zda budou chtít některé z nich vypracovat společně.

"Studenti tak dostanou možnost získat první pracovní zářez do svých životopisů a firmám se otevřou nové možnosti, jak si otestovat studenty, tedy budoucí potenciální posily pro své týmy, a najít pro ně další využití po skončení první spolupráce. Například workshopy, brigády, pracovní stáže, trainee programy a podobně," dodává Dlouhý.

V současnosti je na Angitu 225 studentů, 110 středních škol a univerzit a 41 zaměstnavatelů převážně z Pardubického a Královéhradeckého kraje. Nejčastěji jde o firmy z oboru IT, které nabízejí pozice buď na plný, nebo částečný úvazek. Na Angitu jsou ale nabídky i pro humanitně zaměřené studenty, například v oboru finance, lidské zdroje nebo marketing, a pro techniky z oboru chemie, kteří jsou velmi žádaní.

Student: Viděl jsem super nabídky

Jedním ze studentů, kteří se už na Angitu registrovali, je i 25letý Tomáš Vyleťal. Příští rok ho čekají inženýrské státnice na Univerzitě Pardubice, na Ekonomicko-správní fakultě. "Hodně mě zajímají finance a audit, rád bych nastoupil do firmy, která se tímhle zabývá," říká Vyleťal. "Mám jen minimum praxe, spolupracoval jsem s pár podniky, ale opravdu jen málo," připouští. Na Angitu se registroval proto, že chce sehnat stáž, která by pokračovala jako zaměstnání. "Viděl jsem tam pár super nabídek, ale byly pro mě časově dost náročné. Chystám se teď na studium do zahraničí, na Erasmus, takže na Angitu jsem spíš s dlouhodobějším cílem a mám to hlavně pro dobu, až se vrátím," plánuje Vyleťal.

Pro studenty je Angitu zdarma, platí pouze firmy, které tam inzerují, a to jen za některé služby. "Náš obchodní model stojí na firmách a i do budoucna tomu tak bude. Registrace, vytvoření profilu a inzerování neomezeného množství pracovních příležitostí je pro firmy zdarma, platí až za prémiový účet a určité služby. Například za jejich prezentace na internetu a nábor pomocí on-line marketingu," popisuje Dlouhý.

Bude se muset poprat s konkurencí

Angitu přichází v době, kdy už v Česku naplno funguje rozšířená profesní síť LinkedIn se zhruba jedním milionem uživatelů z České republiky, mezi nimiž jsou i studenti hledající práci. Tedy je to pro Angitu silná konkurence. "Samozřejmě by bylo bláhové si myslet, že můžeme konkurovat globální sociální síti typu LinkedIn. Ať už kvůli počtu uživatelů, kapacitnímu zázemí, nebo financím," připouští Dlouhý.

"Nicméně asi ten největší rozdíl mezi námi a LinkedInem je v cílové skupině. Pokud je totiž už nějaký člověk na LinkedInu, je to zpravidla ten, který už nějakou praxi má. Prezentuje tam své schopnosti, dovednosti, sbírá kontakty a reference. Angitu ale cílí na studenty a absolventy středních a vysokých škol, kteří jsou na začátku své cesty a teprve se hledají," zdůrazňuje Dlouhý.

Fungují už i úzce zaměřené sítě

Podle Adama Zbiejczuka, experta na sociální sítě, nemá projekt jako Angitu na českém trhu příliš velké šance.

"Konkurence v této oblasti je velká a problémem je nutnost dosáhnout velkého počtu uživatelů, ať už na straně firem, nebo studentů. Pokud vím, některé univerzity se snaží vyvíjet obdobná řešení, ale nakonec není moc důvod, proč jít touhle cestou − LinkedIn profil je univerzální a dobře použitelný," myslí si Zbiejczuk. Dodává, že mnohem větší šanci mají podle něj profesní sítě zaměřené na určitou skupinu lidí podle oboru, který vystudovali a kde chtějí pracovat, například na obor IT.

Jednou z takových sítí je v České republice například ITnetwork.cz. Kromě nabídek práce v IT vhodných i pro absolventy tu uživatelé najdou i brigády, návody a triky v programování, zpravodajství ze světa počítačů nebo pozvánky na přednášky.