Ropné společnosti BP a Det norske se dohodly na spojení svých operací v Norsku. Fúze v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) má pomoci snížit náklady, zlepšit ziskovost a posílit pozici firem v boji s dominantní norskou ropnou skupinou Statoil, uvedla agentura Reuters.

Nový podnik se bude jmenovat Aker BP. Aker je majoritním akcionářem Det norske.

Cena ropy se dostala nad 52 dolarů za barel. Na nová letošní maxima ji tlačí růst dovozu do Číny - čtěte ZDE

Nový podnik nabídne BP příležitost získat v příštím desetiletí nové těžební kapacity a rezervy. V posledních letech byla BP nucena snížit své výdaje na průzkum kvůli prudkému poklesu cen ropy od poloviny roku 2014.

Dohoda také posílí pozici Det norske jako největšího nezávislého provozovatele ropných platforem v Norsku.

Největším provozovatelem ropných platforem v zemi je státem kontrolovaný Statoil, který má na celkové produkci ropy a plynu v Norsku podíl 60 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru