Ropné společnosti BP a Det norske se dohodly na spojení svých operací v Norsku. Fúze v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) má pomoci snížit náklady, zlepšit ziskovost a posílit pozici firem v boji s dominantní norskou ropnou skupinou Statoil, uvedla agentura Reuters.

Nový podnik se bude jmenovat Aker BP. Aker je majoritním akcionářem Det norske.

Cena ropy se dostala nad 52 dolarů za barel. Na nová letošní maxima ji tlačí růst dovozu do Číny - čtěte ZDE

Nový podnik nabídne BP příležitost získat v příštím desetiletí nové těžební kapacity a rezervy. V posledních letech byla BP nucena snížit své výdaje na průzkum kvůli prudkému poklesu cen ropy od poloviny roku 2014.

Dohoda také posílí pozici Det norske jako největšího nezávislého provozovatele ropných platforem v Norsku.

Největším provozovatelem ropných platforem v zemi je státem kontrolovaný Statoil, který má na celkové produkci ropy a plynu v Norsku podíl 60 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru