Nejčastějším podvodníkem v českých firmách je muž ve věku 46 až 55 let, který pracuje ve vedení společnosti. Mezi kolegy má velmi dobrou pověst a ve firmě působí déle než šest let. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG, kterou zpracovaly týmy forenzních auditorů pracujících na odhalování podvodů ve firmách po celém světě. 

"V porovnání se světovým průměrem jsou čeští podvodníci starší a působí na vyšších pozicích," uvádí studie.

Český podvodník - na rozdíl od kolegů z ostatních zemí - ospravedlňuje podvodné jednání nejčastěji celkovou "kulturou" ve firmě.

"Je překvapivé, že v českém prostředí stále přetrvává pocit, že podvádět je běžnou součástí firemní kultury, zatímco v ostatních zemích střední a východní Evropy jsou podobně jako ve světě hlavním motivem podvodů osobní finanční ambice," komentuje analýzu Maroš Holodňák, vedoucí forenzního oddělení české KPMG.

Téměř u třetiny podvodů je příčinou nekalého jednání nespokojenost s platovým ohodnocením. "Za významný důvod, proč v Česku dochází k podvodům, lze považovat i snahu podvodníků splnit příliš ambiciózní rozpočet či cíle, nebo maskovat ztráty. Činí tak buď ze strachu o zaměstnání či z touhy získat finanční bonus," doplňuje studie.

Čeští podvodníci pocházejí převážně z vedení společnosti. Nejčastěji jde o výkonného (30 procent), finančního (25 procent) a obchodního ředitele (25 procent). Ve čtyřech z pěti případů pracují ve firmě déle než šest let. Celosvětově je přitom podíl takto služebně starých podvodníků poloviční.

Podobně jako ve světě je i v České republice nejčastějším typem podvodu zpronevěra majetku a peněz, která tvoří víc než polovinu podvodů. V českém prostředí byla v posledních dvou letech velmi častá rovněž manipulace s finančními výkazy nebo podvodné účetnictví (45 procenta).

Pro české prostředí je typické, že se v něm podvody dějí dlouhou dobu před odhalením. V naprosté většině případů trvá podvod déle než tři roky, ve čtvrtině případů dokonce více než šest let, což převyšuje celosvětové výsledky. Převážná většina podvodníků (85 procent) používá k podvodu komplice. Ve světě je přitom tento podíl nižší (61 procent).

V drtivé většině (90 procent) v ČR napomáhají ke spáchání podvodu nedostatečné kontroly. Ty jsou ve světě příčinou jen v 60 procentech. Ve čtvrtině případů byl podvod v Česku spáchán s využitím informačních technologií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru