Španělský soud ve středu zrušil madridskou vyhlášku, která zakazovala obyvatelům města pronajímat turistům své nemovitosti na dobu kratší než pět dní. Omezení bylo namířeno hlavně proti službám umožňujícím sdílení, jakou je například Airbnb. Německý soud ve středu naopak podobné nařízení berlínské radnice zachoval.

Opatření v Madridu platilo dva roky, i když podle agentury Reuters nebylo nijak přísně vymáháno. Přesto pomohlo udržet hotelům v hlavním městě dominantní postavení na trhu s krátkodobým ubytováním v době, kdy Španělsko zažívá rekordní zájem turistů.

Kritici služeb podobných těm jako je Airbnb tvrdí, že vyhradit nemovitost na pronájem turistům vede ke zvýšení poptávky, a tedy i k růstu cen pronájmů pro místní obyvatele. Evropská komise ale minulý týden uvedla, že členské země by měly k zákazu provozování internetových služeb jako je Airbnb nebo Uber, která nabízí spolujízdu, přistupovat až jako ke krajnímu řešení.

Městskou vyhláškou zakazující krátkodobé pronájmy soukromých bytů se ve středu shodou okolností zabýval i soud v Berlíně. Na rozdíl od toho madridského ale dospěl ke zcela opačnému názoru a její platnost zachoval. V německé metropoli ovšem nařízení zakazuje pronájmy prázdných bytů kratší dvou měsíců, a to pod pokutou 100 tisíc eur (2,7 milionu korun).

"Dostupnost dosažitelného bydlení je vážně ohrožena v celém Berlíně, regulace je tedy opodstatněná," zdůvodnil rozhodnutí soudce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru