Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil 14 lidí z machinací se studentskými vízy a z padělání víz. Stíháni jsou i dva úředníci krajských úřadů či ředitel střední školy. Mezi obviněnými je sedm Čechů, pět Ukrajinců, jeden Rus a jeden Číňan. Všichni jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí jim až desetileté vězení. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

První, devítičlenná skupina obviněných Čechů a Ukrajinců údajně nelegálně pomáhala žadatelům o udělení studentských víz k získání nostrifikačního osvědčení, bez kterého cizinec nemůže na území České republiky studovat na vysoké škole.

"Ukrajinci a Češi podnikající v České republice v oblasti napomáhání cizincům s vyřizováním dokladů měli za poplatek ve výši 11 000 až 20 000 korun zprostředkovávat nostrifikační zkoušky pro své klienty, které přihlašovali v rozporu se zákonem k nostrifikačním zkouškám v jiných krajích, než ve kterých byli cizinci hlášeni k pobytu, a to za spolupráce odpovědných úředníků krajských úřadů," popsal Hanták.

Za zjednodušené, předem domluvené nostrifikační zkoušky prý zprostředkovatelé poskytovali úplatky buď úředníkovi krajského úřadu, nebo řediteli a zástupci školy, kde se zkoušky konaly. Výše úplatku činila 2000 až 5000 korun za každého žadatele o nostrifikaci.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tato část obviněných čelí trestnímu stíhání za napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky, z podplácení, přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Jeden z obviněných v kauze machinace s nostrifikačními zkouškami, čtyřiatřicetiletý ukrajinský podnikatel žijící v Praze, zároveň působil i ve druhé, šestičlenné skupině, která údajně zajišťovala Asiatům padělaná polská víza vydaná na Ukrajině.

Podnikatel víza získával od ukrajinských manželů, kteří je dováželi z vlasti. Dále je předával dvěma Čechům a ti dokumenty prodávali Číňanovi rovněž žijícímu v Praze. Číňan padělky distribuoval koncovým příjemcům v asijské komunitě, uvedl policejní mluvčí. Každý padělek měl hodnotu nejméně 1300 eur (přes 35 000 korun).

Skupina prý pro Asiaty získávala také padělané vízové schengenské štítky v hodnotě 4000 až 6000 eur (108 000 až 162 000 korun), a to od dalšího Ukrajince z Prahy. Obviněna je z padělání a pozměňování veřejné listiny a z napomáhání k neoprávněnému pobytu.

ÚOOZ dokumentoval činnost obou skupin rok a půl, k zásahu přistoupil letos 10. a 11. května. Po razii v Praze, Ústí nad Labem a Olomouci zadržel 14 lidí ve věku od 27 do 69 let. Kauzu dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3.