Půjčku na provozní financování, o kterou stát požádala firma OKD spolu s insolvenčním správcem, je ministr financí Andrej Babiš ochoten poskytnout.

"Musíme ale přesně prozkoumat podmínky, za kterých by to bylo možné. Půjčka by měla být samozřejmě vratná a měla by být zajištěná," řekl ministr Babiš po úterním setkání s vedením a horníky těžební společnosti OKD. Přesný termín, kdy bude jasnější, za jakých podmínek a zda vůbec stát firmě půjčí, ministr zatím nechtěl uvést. Už ve středu chce ale tento bod probrat s koalicí.

Zadlužená těžební společnost potřebuje do konce srpna minimálně 122 milionů korun na fungování, management však podle Babiše v úterý hovořil až o 400 milionech. "Snažili jsme se dnes pana ministra přesvědčit, že celá působnost OKD je závislá na státní pomoci. I pokud bude jiný vlastník, vždy bude potřeba spolupráce se státem," řekl novinářům předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). Návrh na odkup už vlastníkovi podala třeba skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy a také finančník Pavel Tykač, AHG však ani na jednu nabídku nereagovala.

Koncem minulého týdne firma oznámila, že květnové výplaty dostanou její zaměstnanci včas. Firma má přibližně 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. "Jak to bude s červencovými výplatami, není jasné," řekl ministr Babiš.

Společnost na sebe v květnu podala insolvenční návrh. Majetek firmy dosahuje necelých sedmi miliard, přičemž dluží 17 miliard asi 650 věřitelům. Krajský soud v Ostravě ustanovil prozatímní tříčlenný věřitelský výbor, v němž jsou český stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna nebo firma Advanced World Transport (AWT). Tato skupina musí nyní schválit všechny kroky, které se budou společnosti OKD týkat.

Stát už v kauze zadlužené společnosti schválil příspěvek pro propouštěné zaměstnance. V květnu určil, že propuštění horníci by měli dostávat 8000 korun a ostatní pracovníci 7000 korun měsíčně, a to tři měsíce až pět let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru