Finanční skupina miliardáře Petra Kellner PPF popírá, že by v tuto chvíli prodávala část telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Reaguje tak na informaci agentury Bloomberg, která napsala, že PPF zvažuje prodej části podílu ve společnosti. Podle analytiků by mohlo jít Kellnerově skupině o to, udržet firmu prodejem části akcií na důležitém mezinárodním akciovém indexu. Vyřazení z tohoto indexu, které O2 letos na podzim hrozí, by mohlo snížit cenu akcií, a tedy i hodnotu telekomunikační firmy.

Podle informací Bloombergu PPF momentálně zvažuje dvě alternativy k prodeji: buď nabídne menší podíl v české telekomunikační společnosti O2, nebo prodá všechny své akcie. Bloomberg také uvádí, že společnost v delším výhledu plánuje najít i minoritního investora, který by vstoupil do infrastrukturní telekomunikační firmy Cetin. Společnost by nicméně mohla od prodeje ustoupit, pokud by nenašla kupce, který by nabídl odpovídající cenu.

Tisková mluvčí PPF Zuzana Migdalová napsala HN, že žádný prodej O2 neprobíhá, ani neprobíhá jednání s bankami o prodeji. "PPF sice eviduje velký investorský zájem jak o vstup do O2, tak do společnosti Cetin, s žádnými bankami ve smyslu této spekulace ovšem jednání nevedeme," napsala Midgalová. "Opravdu žádný proces prodeje podílu v O2 ani Cetinu neběží," dodala. Tisková mluvčí O2 Lucie Pecháčková řekla, že společnost záležitost nebude komentovat.

Akcie na zprávu agentury Bloomberg nereagovaly. Obchodovaly se v pátek téměř beze změny na úrovni 232,8 koruny. Ke konci minulého roku vlastnila PPF v O2 podíl asi 84 procent.

Prestižní index

Podle hlavního analytika J&T Banky Milana Vaníčka by PPF mohla chtít prodat část svého podílu, aby se zvětšilo množství akcií, se kterými se obchoduje na burze, takzvaný free float. Prodávaný podíl by dle jeho slov mohl být mezi 15 a 35 procenty. To by pomohlo udržet O2 na prestižním mezinárodním indexu MSCI, který sledují zahraniční investoři. S květnovým příchodem Monety Money Bank na burzu totiž hrozí, že by Moneta O2 nahradila na podzim při pravidelném přepočítávání indexu.

Akcie O2 se zhodnotily v listopadu o osm procent, když společnost MSCI oznámila, že titul bude součástí indexu. Velikost free float patří mezi kritéria pro započtení do indexu a O2 do indexu byla započtena i přesto, že tento parametr nesplňuje. V té době ale patřila mezi tři nejobchodovanější akcie na trhu. Tato situace se ale změnila od května, kdy na pražskou burzu přibyla Moneta.

"PPF bude dělat vše proto, aby se společnost O2 v MSCI udržela," řekl Vaníček.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Žádný ze zdrojů agentury Bloomberg nechtěl být jmenován, neboť jednání jsou důvěrná. Agentura také uvádí, že společnost v dlouhém výhledu plánuje najít minoritního investora, který by vstoupil do infrastrukturní firmy Cetin.

Cetin je největším tuzemským provozovatelem datových a telekomunikačních sítí. Firma vznikla loni 1. června rozdělením O2 a vyčleněním veškeré infrastruktury: 20 milionů kilometrů kabelů sloužících k pozemnímu přenosu hlasu a dat a další zařízení, včetně vysílačů pro mobilní telefony. PPF poté vykoupila ostatní akcionáře a vlastní teď Cetin celý.

Tržní cena O2 je v současné chvíli přibližně 72,3 miliardy korun. Od loňského rozdělení firmy se akcie více než ztrojnásobily.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru