Evropská komise chce sjednotit pravidla pro sdílenou ekonomiku, tedy pro služby typu Uber nebo třeba Airbnb. Není prý možné, aby v jedné zemi bylo zakázané to, co v jiné zemi ne. Zakázat ji však nechce − šlo by prý o marnou snahu, kterou lze přirovnat k rozbíjení strojů luddity na počátku průmyslové revoluce. Sdílení je totiž nový životní styl. Sdílet se navíc dá naprosto všechno − nejen byty, auta či víkendové chalupy. Například poslední americký start-up Garage.com nabízí třeba sdílené parkování. Je fakt, že se sdílená ekonomika zatím podílí na celkovém hrubém domácím produktu Evropy pouhými desetinkami procent. Jenže − jen za loňský rok se podle odhadů její objem zdvojnásobil. Překotný růst platí i pro počet lidí, kteří se na sdílení vlastní práce nebo majetku podílejí. Pro většinu z nich jde zatím o pouhé přilepšení, kvapem ale roste počet těch, kteří se sdílením služeb či majetku skutečně živí. Ti by měli z příjmu nejen odvádět daně a pojistné, ale měli by být také chráněni před svými klienty.

Návrh na regulaci proto přichází na poslední chvíli a je dobře, že nejde o plošnou stopku. Namísto přístupu berlínských radních, kteří zakázali krátkodobý pronájem celých bytů, nebo francouzské vlády, která podlehla tlaku taxikářů a nepovolila provoz Uberu, je podstatně lepší postup Velké Británie, která jako první evropská země zapracovala sdílené služby do svého daňového řádu. A na rozdíl třeba od České republiky, která daňové novinky pravidelně doprovází pokutami, Británie minulý týden schválila, že prvních tisíc liber získaných z pronájmu bytu či auta nikdo danit nemusí.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru